لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

سئول تقاضای ترامپ برای پرداخت هزینه سامانه ضدموشکی «تاد» را رد کرد


درخواست رئيس‌جمهوری ايالات متحده، دونالد ترامپ، از کرۀ جنوبی برای يک ميليارد دلار جهت تأمين هزينۀ سامانۀ ضد موشکی «تاد» بلافاصله با مقاومت سئول مواجه شد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت دفاع کرۀ جنوبی روز جمعه هشتم اردیبهشت با انتشار بيانيه‌ای گفت، «در مواضع ايالات متحده و کرۀ جنوبی تغييری حاصل نشده است. مبنای اين مواضع اين است که حکومت ما زمين و امکانات حمايتی را فراهم می کند و ايالات متحده هزينۀ اجرا، عمليات، و نگهداری سامانۀ ضد موشکی تاد را تقبل خواهد کرد.»

استقرار اين سامانۀ ضدموشکی سال گذشته مورد توافق دولت باراک اوباما و رئيس‌جمهوری وقت کرۀ جنوبی، پاک گون‌هه، قرار گرفت. اما دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری جديد آمريکا، روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت در گفتگويی با خبرگزاری رويترز گفت از کرۀ جنوبی می‌خواهد هزينۀ اين سامانه را پرداخت کند. آقای ترامپ هزینه این سامانه برای کره جنوبی را یک میلیارد دلار اعلام کرده است.

ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی پیش از این توافق کرده بودند که برای واکنش به تهدیدهای کره شمالی، این سامانه ضد موشکی را در کره جنوبی مستقر کند. استقرار این سامانه در کره جنوبی از اوایل ماه مارس (اسفند) آغاز شد که چین در واکنش به آن می گوید این اقدام می تواند به برهم زدن تعادل منطقه کمک کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG