لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

واکنش چین و روسیه به استقرار سامانه ضد موشکی آمریکا در شبه‌جزیره کره


وزیر خارجه روسیه می گوید آمریکا نباید از برنامه هسته ای کره شمالی به عنوان بهانه ای برای استقرار سامانه های ضد موشکی در شبه‌جزیره کره استفاده کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه و چین مشترکا موافقند که توسعه برنامه هسته ای پیونگ یانگ نباید به بهانه ای تبدیل شود که آمریکا با استفاده از آن سامانه های ضد موشکی خود را در شبه‌جزیره کره مستقر کند.

آمریکا بیش از یک ماه پیش، سامانه پرتاپ موشک و دیگر سخت‌افزارهای نظامی لازم برای راه‎اندازی سامانه دفاعی ضد موشکی «تاد» را در کره جنوبی مستقر کرد. به گفته مرکز فرماندهی پاسیفیک آمریکا، استقرار سامانه ضد موشک بالیستیک «تاد» در کره جنوبی به قصد شناسایی و خنثی کردن موشک های بالیستیک دوربرد و میان‌برد صورت گرفته است.

ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی سال گذشته توافق کرده بودند که برای واکنش به تهدیدهای کره شمالی، این سامانه ضد موشکی را در کره جنوبی مستقر کند. چین معتقد است این اقدام می تواند به برهم زدن تعادل منطقه کمک کند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه طی یک کنفرانس خبری مشترک با ونگ یی وزیر خارجه چین، گفت مسکو و پکن هر دو با انجام اقداماتی که با برنامه هسته ای کره شمالی مقابله کند موافقند، اما نه با اقداماتی که مانعی بر سر راه ثبات سیاسی در منطقه باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG