لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

مجله تایم: نیروهای زمینی آمریکا به جنگ در عراق نزدیکتر می‌شوند


مارک تامپسون در مقاله‌ای در مجله تایم با عنوان «نیروهای نظامی آمریکا به جنگ زمینی در خاک عراق نزدیکتر می‌شوند» می‌نویسد این هیایوی گسترده‌ای که می‌شنوید، ممکن است صدای پوتین‌های نیروهای نظامی آمریکا که در عراق در پی دیدار ۲۰ تن از نیروهای ارتش آمریکا در روز چهارشنبه برای بررسی راهی برای نجات هزاران آواره ایزدی (یزیدی) که در کوهی در شمال عراق در محاصره نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) هستند، باشد که در حال رژه نظامی هستند.

در حالی که تعداد به دام افتادگان ایزدی در کوه شنگال کمتر از آن است که در برآوردهای اولیه بوده، مقام‌های پنتاگون کماکان می‌گویند ممکن است هنوز به عملیات نجات نیاز باشد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، دو ماه پیش به صراحت گفت که نیروهای ارتش آمریکا به عراق باز نخواهند گشت. ۴ هزار و ۴۸۶ سرباز آمریکایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ در عراق کشته شدند.

آقای اوباما وعده داد «ما نیروهایمان را برای جنگ به عراق نخواهیم فرستاد.»

یکی از مشاوران ارشد آقای اوباما می‌گوید نیروهای آمریکایی ممکن است در عراق به راهی خطرناک کشیده شوند، بدون آن که درگیر جنگ شوند. سربازان قدیمی می‌گویند که اصل در جنگ این است که دشمن همیشه یک رأی می‌آورد.

مشاوران دیگر رئیس جمهوری آمریکا تفکیک مشابهی قائل هستند.

چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده روز سه شنبه در کالیفرنیا در جمع گروهی از تفنگداران دریایی آن کشور، در باره احتمال مأموریت نظامی در عراق گفت «ما درگیر چنین عملیاتی نخواهیم شد.»

سخنگوی وزیر دفاع آمریکا، دریادار جان کربی، در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان موضع آقای اوباما را تکرار کرد و گفت «رئیس جمهوری خیلی صریح گفته است که هیچ سربازی در خاک عراق در جنگ نخواهد بود.»

بن رودز، معاون امنیت ملی دولت اوباما نیز روز چهارشنبه گفت که نیروها ممکن است در عملیات زمینی برای کمک به نجات ایزدی‌ها شرکت کنند. «نقش نیروهای آمریکایی، ورود دوباره به عملیات زمینی نیست. نقش آنها در شکل حملات هوائی خواهد بود.»

مارک تامپسون در ادامه مقاله خود در مجله تایم می‌گوید، مقام‌های پنتاگون بر این باور هستند که متأسفانه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) مشتاق جنگیدن با نیروهای آمریکایی است. برخی از آنها می‌خواهند خودکشی کنند و چیزی کمتر از مرگ در جنگ با سربازان آمریکایی و یا تفنگداران دریایی آمریکا نمی‌خواهند.

درمیزان حمایتی که نیروهای زمینی آمریکا می‌توانند از نیروی هوایی ارتش آمریکا دریافت کنند، محدودیت‌هایی وجود دارد. هر چه هواپیماهای جنگی برای هدفگیری مواضع داعش نزدیکتر شوند، در برابر سلاح‌های ضدهوایی داعش آسیب‌پذیرتر خواهند شد.

هر تصمیمی که باراک اوباما بگیرد، نیروهای آمریکا قادر به دفاع از خود خواهند بود. رودز می‌گوید «حفاظت از نیروهای آمریکایی همیشه مأموریت پرسنل ارتش آمریکا در هر نقطه از جهان است.»

وی همچنین می‌افزاید «‌آنچه اوباما رد کرده است، کاربرد نیروهای زمینی آمریکا در عملیات جنگی در خاک عراق است.»

به عبارت دیگر، اگر نیروهای آمریکا برای مأموریت نجات به عراق فرستاده شوند، به آنها به عنوان یک تیم فوتبال که فقط یک بازی دفاعی می‌کند، باید نگریست.

---------------------------------------------

برگردان فارسی اين مقاله تنها به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده و نظرات بيان شده در آن، الزاماً بازتاب ديدگاه صدای آمريکا نيست.

XS
SM
MD
LG