لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

هیات مذاکره کننده آمریکا برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح به خاورمیانه می‌رود


سخنرانی جرد کوشنر در سفارت جدید ایالات متحده در اورشلیم، اسرائیل - ۱۴ مه ۲۰۱۸
سخنرانی جرد کوشنر در سفارت جدید ایالات متحده در اورشلیم، اسرائیل - ۱۴ مه ۲۰۱۸

کاخ سفید می‌گوید تیم مذاکره کننده صلح خاورمیانه هفته آینده به منطقه می رود. به گزارش آسوشیتدپرس، نقشه تیم برای صلح فلسطینی ها با اسرائیل هر چند اعلام نشده، اما مرحله نهائی خود را طی کرده است. با وخامت اوضاع در نوار غزه، تیم در صدد است مذاکرات با طرف‌های درگیر را آغاز کند.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، همراه با جیسون گرین‌بلات نماینده ویژه مذاکرات بین المللی، در سفر آتی از اسرائیل، مصر و عربستان سعودی دیدار می‌کنند تا درباره مرحله بعدی تلاشهای صلح گفتگو کنند و نظر رهبران منطقه را درباره پرسش های باقی مانده دراین باره جویا شوند.

سفر به سرزمین های فلسطینی در این مرحله پیش بینی نشده است، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یک مقام کاخ سفید نوشت که امکان سفر به سرزمین های فلسطینی هم منتفی نیست.

گفتگوهای صلح خاورمیانه در سطح مقام‌های بلندپایه از سال ۲۰۱۴ راکد مانده و از چند ماه پیش که دولت آمریکا اورشلیم را پایتخت اسرائیل اعلام کرد، فلسطینی ها با متهم کردن دونالد ترامپ به جانبداری از اسرائیل، گفتگوهای صلح را تحریم کرده‌اند.

گرین‌بلات به تازگی با حمله به صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی و متهم کردن وی به ادعاهای کذب، گفته است با شعارهای خشمگینانه نمی توان به صلح دست یافت.

این مقام مذاکره کننده در مقاله‌ای که در روزنامه اسرائیلی هاآرتص چاپ شده است، ضمن انتقاد از عملکرد چند دهه‌ای عریقات، از او خواست کناره گیری کند، چون نتوانسته است در رسیدن دو طرف به یک صلح جامع موفق شود.

صائب عریقات هفته پیش با انتقاد از دولت پرزیدنت ترامپ در انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم گفت، مقام‌های آمریکایی سخنگویان اسرائیل شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG