لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

آمریکا خبر گفت‌وگو با اسرائیل در مورد شهرک‌های کرانه باختری را تکذیب کرد


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم - ۲۳ مه ۲۰۱۷
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم - ۲۳ مه ۲۰۱۷

دولت ایالات متحده روز دوشنبه گفت‌وگوی مقام‌های ارشد دو کشور اسرائیل و آمریکا در مورد امکان الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن به اسرائیل را تکذیب کرد.

به گزارش رویترز، سخنگوی حزب لیکود پیشتر گفته بود که نخست وزیر اسرائیل در یک نشست پشت درهای بسته با اعضای ارشد حزب خود گفته است در این زمینه با مقام‌های آمریکا گفت‌وگو می‌کند.

به گفته او، بنیامین نتانیاهو در آن نشست به قانونگذاران اسرائیلی از حزب لیکود گفته است، در باره ایده الحاق این شهرک‌ها به خاک اسرائیل مدتی است که با طرف آمریکایی در حال گفت‌وگو بوده است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، جاش رفل سخنگوی کاخ سفید آن را رد کرد و گفت «گزارش‌هایی که ایالات متحده با اسرائیل در مورد طرح الحاق اراضی کرانه باختری گفت‌وگو کرده است صحت ندارند.»

شهرک‌سازی اسرائیل در بخش‌هایی از سرزمین‌هایی فلسطینی کرانه باختری، که پس از جنگ سال ۱۹۶۷ به تصرف نیروهای اسرائیلی در آمد، یکی از موراد اختلاف دولت پیشین آمریکا با نتانیاهو بود.

این اراضی در حال حاضر تحت کنترل ارتش اسرائیل هستند و شهرک‌سازی‌ها در آن به یک مانع عمده در ادامه گفت‌وگوهای اسرائیل و فلسطینی‌ها، موسوم به مذاکرات صلح خاور میانه، تبدیل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG