لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

یک زیردریایی هسته‌ای و ۳ ناو جنگی روسیه به سوی کوبا در حرکت هستند


آرشیو
آرشیو

وزارت خارجه کوبا روز پنجشنبه ۱۷ خرداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد ورود یک زیردریایی هسته‌ای و سه ناو جنگی روسیه به بندر هاوانا، پایتخت این کشور، در هفته آینده با روابط دوستانه تاریخی بین کوبا و روسیه مطابقت دارد و کاملاً در چارچوب مقررات بین‌المللی انجام می شود.

این وزارت خانه همچنین گفت: هیچیک از این زیردریایی و سه کشتی نیروی دریایی روسیه حامل سلاح هسته‌ای نخواهد بود و پهلو گرفتن آنها در هاوانا تهدیدی برای منطقه محسوب نمی‌شود.

اعلام این خبر از سوی کوبا یک روز پس از آن انجام شد که یک مقام آمریکایی به خبرنگاران گفت: روسیه می‌خواهد کشتی‌های جنگی خود را برای رزمایش دریایی به منطقه کارائیب از جمله به متحدانش کوبا و ونزوئلا اعزام کند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که تنش‌ها بین واشنگتن و مسکو از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰ تشدید شده و فعالیت‌های دریایی روسیه در اقیانوس اطلس، به دلیل حمایت ایالات متحده از اوکراین افزایش یافته است.

با این حال، یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، گفت ایالات متحده ورود تعداد کمی از هواپیماها و کشتی‌های جنگی روسیه به منطقه را تهدیدآمیز نمی‌داند، اما نیروی دریایی ایالات متحده رزمایش‌ها را زیر نظر خواهد داشت.

بر اساس بیانیه کوبا، قرار است کشتی‌های روسی بین روزهای ۲۳ تا ۲۸ خرداد به بندر هاوانا برسند.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه ۱۵ خرداد، هشدار داده بود که مسکو می‌تواند تسلیحات دوربرد خود را در اختیار سایرین قرار دهد تا اهداف غربی را مورد حمله قرار دهند.

این تهدید پس از آن مطرح شد که شماری از کشورهای عضو ناتو گفتند به اوکراین اجازه خواهند داد از سلاح‌هایی که به کی‌یف تحویل می‌دهند، برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.

XS
SM
MD
LG