لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

جو بایدن با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین: باید در داخل و خارج آمریکا در برابر تجاوز بایستیم


سخنرانی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کنار بنای یادبود تکاوران «پوینت دی هوک» جنگ جهانی دوم
سخنرانی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کنار بنای یادبود تکاوران «پوینت دی هوک» جنگ جهانی دوم

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه در یک سخنرانی به مناسبت هشتادمین سالگرد بازپس‌گرفتن دماغه «پوینت دی هوک» سواحل نرماندی فرانسه از نیروهای آلمان نازی توسط سربازان آمریکایی، بر اهمیت دموکراسی تاکید کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود بخشی از فداکاری‌های سربازان آمریکایی در نبرد بازپس‌گیری «پوینت دی هوک» را برشمرد.

او در ارتباط با اهمیت دموکراسی گفت: «هنگامی که درباره دموکراسی- دموکراسی آمریکایی- سخن می‌گوییم، غالبا درباره ایده‌هایی بزرگ همچون زندگی، آزادی، و جستجوی خوشبختی سخن می‌گوییم. آن چه که درباره آن به اندازی کافی سخن نمی‌گوییم، این است که [حفظ دموکراسی] چه قدر دشوار است.»

به گفته بایدن، «دموکراسی آمریکایی دشوارترین چیزها را می‌طلبد: باور به این که ما بخشی از چیزی بزرگ‌تر از خودمان هستیم. بنابراین، دموکراسی با هر یک از ما آغاز می‌شود.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه این پرسش را مطرح کرد که اگر تکاوران آمریکایی این نبرد تاریخی امروز زنده بودند، آیا جلوی حمله روسیه به اوکراین نمی‌ایستادند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «مدت‌ها است گفته‌ام که تاریخ به ما نشان داده آمریکایی‌های معمولی می‌توانند خارق‌العاده‌ترین کارها را انجام دهند. و هیچ نمونه بهتری در این باره در کل جهان از اینجا، پوینت دی هوک. وجود ندارد. تکاوران از مزارع، از شهرها، از هر نقطه از آمریکا آمدند... و ماموریت خود را به سرانجام رساندند.»

جو بایدن افزود: «گردهمایی امروز ما در اینجا فقط برای قدردانی از کسانی نیست که در ششم ژوئن ۱۹۴۴ چنان شجاعت قابل‌توجهی از خود به نمایش گذاشتند. بلکه برای گوش دادن به پژواک صدای آنها است. برای شنیدن آنها. زیرا آنها ما را فرا می‌خوانند. از ما می‌پرسند چه خواهیم کرد. از ما نمی‌خواهند این صخره‌ها را بپیماییم. از ما می‌خواهند به آن چه آمریکا برای آن می‌ایستد، وفادار بمانیم.»

رئیس جمهوری آمریکا در پایان سخنان خود بار دیگر بر اهمیت ایستادن در برابر تجاوزگری در داخل و خارج ایالات متحده تاکید کرد.

ساعاتی پیشتر، جو بایدن در رسانه ایکس با انتشار تصویری از دیدار با همتای اوکراینی‌اش، ولودیمیر زلنسکی، از یک بسته جدید کمک‌های امنیتی به کی‌یف شامل رهگیرهای پدافند هوایی، مهمات توپخانه‌ای، و قابلیت‌های حیاتی‌تر خبر داد.

او با اشاره به حمایت تزلزل‌ناپذیر آمریکا از اوکراین گفت در نشست آتی کشورهای عضو گروه هفت، گفت‌وگوهایش با زلنسکی را ادامه خواهد داد.

کاخ سفید نیز در ارتباط با این دیدار گفت روسای جمهوری دو کشور درباره کمک‌های مورد نیاز اوکراین و حمایت ایالات متحده از این کشور در برابر تهاجم روسیه گفت‌و گو کردند.

بنا به گزارش رویترز در این ملاقات بایدن از مقاومت و مبارزه مردم اوکراین تجلیل کرد و به دلیل تاخیرها در تصویب آخرین بسته کمکی ایالات متحده در اردیبهشت‌ماه عذرخواهی کرد و گفت: «ما هنوز با شماییم...به طور کامل و با همه قوا.»

زلنسکی هم در این دیدار، که نخستین ملاقات حضوری با بایدن از آذرماه سال‌گذشته تاکنون بود گفت: «بسیار مهم است که شما با ما بمانید. این حمایت دوحزبی از سوی کنگره و به شکل متحد از سوی ایالات متحده آمریکا و ماندن مردم آمریکا در کنار اوکراین، بسیار مهم است. همان‌طورکه در جنگ‌جهانی دوم بود، همان طور که ایالات متحده به نجات جان انسان‌ها و به نجات اروپا کمک کرد.»

این در حالی است که روز پنجشنبه ۱۷ خرداد، بایدن در سخنانی در نرماندی فرانسه به مناسبت روز «دی»، با اشاره به نبرد علیه استبداد در جنگ‌جهانی دوم و جنگ اوکراین با روسیه از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه. به عنوان یک «ظالم» یاد کرده بود.

بایدن هفته گذشته موضع خود را تغییر داد و اعلام کرد که اوکراین می تواند تسلیحات ارسال‌شده توسط ایالات متحده را به سمت اهداف نظامی در داخل روسیه که حملات علیه خارکیف از آن‌جا صورت می‌گیرد، پرتاب کند.

جان فاینرِ، مشاور امنیت ملی نیز روز پنجشنبه در نشست «امنیت جدید آمریکایی» در واشنگتن دی‌سی گفت که ایالات متحده در تلاش است تا نیازهای تسلیحاتی اوکراین را تامین کند ولی با اشاره به کمبود مواد اولیه، تاکید کرد که در خارج از جبهه های نبرد، «رقابتی وجود دارد که در کارخانه های ما ، کارخانه‌های اروپا و کارخانه‌های اوکراین رخ می‌‌دهد.»

بنا به گزارش کاخ سفید قرار است کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری و سالیوان، مشاور امنیت ملی به نمایندگی از ایالات متحده در نشست آتی صلح برای اوکراین در سوئیس شرکت کنند و حمایت آمریکا را از برقراری صلحی عادلانه و پایدار مطابق با منشور سازمان ملل از جمله اصول حاکمیت و تمامیت ارضی اعلام کنند.

XS
SM
MD
LG