لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

کارشناسان: دفاع موشکی اسد «حلقه فولادی» نیست


گزارشی از سوزان کربتری در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

چند کارشناس بسیار مطلع امور امنیت ملی می گویند سیستم دفاع هوایی سوریه که زمانی به شدت ضعیف بود اکنون با افزوده شدن سیستم مرگبار ضد هوایی روسیه به شکلی جدی تقویت شده است، اما اصلا آن «حلقه فولادی» که مسکو جار می زند نیست.

در حالی که پرزیدنت ترامپ و تیم مشاوران امنیت ملی او به انجام یک حمله نظامی به سوریه نزدیک تر می شوند، توان سوریه در ساقط کردن و ردیابی موشک های آمریکا نقشی کلیدی در موفقیت یا شکست چنین ماموریتی خواهد داشت؛ خصوصا اگر هدف، فلج کردن نیروی هوایی بشار اسد باشد که یکی از گزینه های قویا تحت بررسی است.

مقام های روسی رجز خوانی می کنند که سیستم دفاع موشکی پیشرفته «اس ۴۰۰» که به لحاظ استراتژیک در سوریه مستقر کرده اند، به سادگی هر موشک شلیک شده آمریکا به سوریه را ساقط می کند. این مقام ها همچنین علامت داده اند که مسکو با هدف قرار دادن منابع موشکی آمریکا مناقشه را به شکل چشمگیری شدت خواهد بخشید.

آلکساندر زاسیپکین، سفیر روسیه در لبنان، به تلویزیون المنار حزب الله گفت: «اگر حمله ای توسط آمریکا انجام بگیرد بعد... آن موشک ها ساقط خواهند شد و منشاء موشک ها هدف قرار می گیرد.»

چندین کارشناس امنیت ملی در آمریکا می گویند با وجود کارآیی بالای دفاع موشکی «اس ۳۰۰» و «اس ۴۰۰»، این سیستم ها و دیگر عناصر سیستم ضد هوایی سوریه با محدودیت های فنی روبرو هستند.

کنت پولاک، کارشناس امور سیاسی و نظامی خاورمیانه، می گوید: «این طور نیست که یک سپر آهنی اطراف سوریه را فرا گرفته باشد.»

به گفته پولاک این سیستم ها می تواند در حملات هوایی هدف قرار بگیرد هر چند او فکر نمی کند که آمریکا به دنبال این کار باشد، چون در این صورت مناقشه مستقیم با روسیه شدت خواهد گرفت.

مایکل پریجنت، کارشناس خاورمیانه و تحلیلگر انستیتو هادسن، معتقد است سیستم دفاع موشکی روسیه در سوریه قادر به دوام در برابر حمله صدها موشک کروز آمریکا نیست، زیرا سیستم های دفاع موشکی می توانند حداکثر تا ۳۶ موشک را هدف بگیرند و برای آماده شدن دوباره به ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارند که پنجره فرصت بسیار آسیب پذیری است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG