لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

کشورهای اروپایی خواستار افزایش فشار بر روسیه برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه شدند


هایکو ماس وزیر خارجه آلمان - آرشیو
هایکو ماس وزیر خارجه آلمان - آرشیو

وزرای خارجه کشورهای اروپایی روز جمعه تقریبا با اتخاذ موضعی متحد خواستار افزایش فشار بر مسکو برای دستیابی هر چه سریعتر به راه حلی سیاسی برای جنگ داخلی سوریه شدند.

این درخواست حدود یک هفته پس از حمله شیمیایی به شهر دوما در نزدیکی دمشق دو چندان شده است.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در نشست خبری با دیدیر رایندرز همتای بلژیکی خود افزایش فشار سیاسی بر مسکو را مسیر درستی در راه دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه دانست.

او گفت، «روسیه نمی‌بایست با استفاده از حق وتو ۱۲ بار قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد را رد کند. مسکو توان اعمال فشار بر دولت بشار اسد در سوریه را دارد. ما نه تنها باید فشار سیاسی را بر روسیه ادامه دهیم، بلکه باید افزایش هم بدهیم. پیش نیاز هرگونه تغییر در صحنه سوریه، دگرگونی در رفتار روسیه است.»

آقای رایندرز نیز خواستار تشکیل دور جدیدی از مذاکرات صلح با حضور دولت و مخالفین آقای اسد شد و گفت «فشار واقعی که دولتهای اروپایی می‌توانند اعمال کنند، درخواست مجدد دستیابی به راه حل سیاسی است. همچنین اروپاییان باید روسیه را متقاعد کنند که از نفوذ خود برای اعمال فشار بر سوریه استفاده کند تا به پای میز مذاکره با مخالفین خود در ژنو برگردد.»

در همین حال، در کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه هلند و روسیه، استف بلوک وزیر خارجه هلند تلویحا از استفاده روسیه از حق وتو در سازمان ملل به نفع دولت اسد انتقاد کرد و گفت «بدون شک یافتن زمینه کار مشترک برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه به چالش تبدیل شده است. هلند بارها مخالفت خود را با کاربرد سلاحهای شیمیایی در هر وضعیت جنگی اعلام کرده است. ما هم صحنه‌های وحشتناک در دوما را دیدیم. برای یافتن مسئولان واقعی این حادثه شورای امنیت باید بتواند رهبری تحقیقات را برعهده بگیرد.»

دولت آمریکا به همراه متحدان اروپایی خود در حال آماده سازی زمینه برای پاسخگویی به حمله مرگبار شیمیایی هفته پیش به شهر دوما است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG