لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۷

آمریکا: آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی بی‌مسئولیتی«تکان دهنده» خواهد بود


جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده روز دوشنبه گفت اگر کره شمالی تهدید خود مبنی بر انجام آزمایش بمب هیدروژنی را عملی کند، یک اقدام غیرمسئولانه «تکان دهنده» خواهد بود.

وی در آستانه سفر به هند و افغانستان به خبرنگاران گفت، چنین آزمایشی «نمایش تکان دهنده بی‌مسئولیتی در قبال سلامت جهانی، ثبات جهانی و منع تکثیر (سلاح‌های کشتار جمعی) خواهد بود.»

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در واکنش به تهدید روز شنبه وزیر خارجه کره شمالی بیان شد که گفته بود کشورش می‌تواند دست به انجام آزمایش بمب هیدورژنی بر فراز اقیانوس آرام بزند.

این تهدید پیونگ یانگ، در پی بالا گرفتن جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده در طول برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مطرح شد.

ساعتی بعد در روز دوشنبه، رسانه‌ها از قول وزیر خارجه کره شمالی نوشتند اظهارات پرزیدنت ترامپ «اعلان جنگ» علیه پیونگ یانگ است و کره شمالی حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ری یونگ هو به گروهی از خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت، «همه دنیا باید به روشنی به یاد داشته باشند که اول آمریکا بود که اعلان جنگ علیه کشور ما کرد.»

وی در ادامه تهدید کرد «کره شمالی حق خود برای انجام اقدامات متقابل را، از جمله سرنگون کردن بمب‌افکن های استراتژیک ارتش ایالات متحده حتی اگر داخل حریم هوایی کشور ما نباشند، محفوظ می‌داند.»

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید اندکی بعد در نشست خبری روزانه خود، در واکنش به این اظهارات گفت که آمریکا اعلان جنگ نکرده و سخنان وزیر خارجه کره شمالی را پوچ و بی معنا خواند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، کیم جونگ اون را «مرد موشکی» خواند که وارد یک عملیات انتحاری شده و هشدار داد رفتار کنونی او به نابودی کامل کره شمالی می‌انجامد.

مواضع محکم رئیس جمهوری ایالات متحده در برابر اقدامات تحریک‌آمیز پیونگ یانگ، با واکنش رهبر کره شمالی روبرو شد و وزیر خارجه رژیم او نیز پیشتر در سازمان ملل متحد از آقای ترامپ انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG