لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

چین صدور نفت به کره شمالی را محدود می کند


چین اعلام کرد صادرات محصولات نفت خام به کره شمالی را درراستای اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه‌های موشکی و اتمی پیونگ یانگ، محدود می‌کند.

اجرای تحریم ها علیه پیونگ یانگ؛ چین صدور نفت به کره شمالی را کاهش داد

وزارت بازرگانی چین روز شنبه، یکم مهر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از هفت روز دیگر صادرات نفت پالایش شده به کره شمالی به دو میلیون بشکه در سال محدود خواهد شد. ضمن آنکه فروش گاز طبیعی مایع به کره شمالی بلافاصله متوقف می‌شود.

صادرات محصولات نفتی بر پایه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، ممنوع است.

به گفته دیپلمات‌های آمریکا در سازمان ملل متحد، چین سالانه چهار میلیون بشکه نفت و چهار و نیم میلیون بشکه محصولات نفتی پالایش شده از قبیل بنزین و سوخت دیزل به کره شمالی صادر می‌کند. با محدودیتی که چین روز شنبه اعلام کرد، صادرات نفت به کره شمالی پنجاه درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بهای بنزین در پیونگ یانگ که در دو هفته گذشته پس از تصویب آخرین قطعنامه شورای امنیت بیست درصد افزایش یافته بود، اکنون دو برابر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پکن پیشتر نیز تعطیل شدن فعالیت‌های بانکی خود در کره شمالی را اعلام کرده بود که با قدردانی پرزیدنت ترامپ روبرو شد.

رئیس جمهوی آمریکا روز جمعه درباره این تصمیم چین گفت: «بگذارید به شما بگویم؛ من دوستی در چین پیدا کردم. پرزیدنت شی. او دیروز به طور اساسی نظام بانکی چین را از کره شمالی خارج کرد. هرگز در گذشته چنین چیزی رخ نداده بود.»

پکن همچنین، واردات منسوجات از کره شمالی را ممنوع کرده است. منسوجات، آخرین منبع درآمد خارجی کره شمالی پس از بسته‌های تحریمی است که شورای امنیت به دفعات تصویب کرده است.

چین پیشتر خرید زغال سنگ، سنگ آهن، غذاهای دریایی و برخی دیگر از محصولات از کره شمالی را متوقف کرده بود.

چین حدود نود درصد تجارت کره شمالی را در اختیار دارد و اعمال تحریم‌ها علیه آن کشور فشار فزاینده‌ای بر رژیم کمونیستی کره شمالی می‌گذارد تا مجبور شود برنامه‌های موشکی و تولید سلاح اتمی خود را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ و دیپلمات‌های ارشد آمریکا بر تلاش دیپلماتیک برای مهار پیونگ یانگ تاکید کرده‌اند. با این حال، پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که اگر لازم باشد کره شمالی با خاک یکسان می‌شود.

او گفت: «آمریکا قدرت و صبر بسیاری دارد. اما اگر مجبور به دفاع از خود یا متحدانش شود، گزینه دیگری ندارد به جز آن که کره شمالی را کاملا نابود کند.»

پرزیدنت ترامپ در آخرین توییتش در باره کره شمالی نیز کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را دیوانه ای خواند که کشتار و گرسنگی دادن به مردم کشورش برایش مهم نیست و به نحو بی‌سابقه‌ای در معرض آزمایش قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG