لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

رهبران اروپا زیر فشار ترامپ در صدد اصلاحات نظامی هستند


نشست خبری فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در بروکسل - ۱۶ آذر ۱۳۹۵
نشست خبری فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در بروکسل - ۱۶ آذر ۱۳۹۵

مقاله‌ای از جولین بارنز و لارنس نورمن در وال استریت جورنال

رهبران اروپا در واکنش به فشار ناشی از دولت بعدی آمریکا برای پذیرش مسولیت بیشتر در دفاع از کشورهای قاره سبز در مسیر افزایش بودجه نظامی شان قرار دارند.

هر چند با اختلافات میان کشورهای اروپایی رسیدن به توافق نهایی در ماه های آتی ساده نخواهد بود.

فدریکا موگرینی، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مصاحبه ای با وال استریت جورنال می گوید اروپا می داند که در بودجه نظامی «باید بیشتر و بهتر عمل کند.»

به گفته موگرینی «طرح های جدید دفاعی اتحادیه اروپا که شامل ایجاد کلوبی از کشورهای اروپایی برای ایجاد یک نیروی دفاعی مشترک است بسیار گسترده تر از آن چیزی است بسیاری اکنون انتظار دارند» و «می تواند به تقویت همکاری های نظامی فرا آتلانتیک بیانجامد.»

موگرینی تاکید دارد که این می تواند پاسخی به رویکرد جدید آمریکا در ارتباط با «تاکید ترامپ بر ضرورت مسولیت پذیری بیشتر اروپا در دفاع از خود باشد.» این رویکرد جدید «در تناقض با ناتو و موازی کاری با این نهاد امنیتی نیست.»

تصویب رویکرد جدید توسط رهبران اروپا در پنج شنبه به اتحادیه امکان استفاده از یک نیروی حدودا ۱۵۰۰ نفری آماده عملیات رزمی را می دهد. اختلافات سیاسی در اتحادیه اروپا مانع استفاده از این نیرو شده بود اما با تصمیم بریتانیا به ترک اتحادیه و تصویب رویکرد جدید دفاعی توسط رهبران راه برای استفاده از این نیرو هموار می شود.

فدریکا موگرینی می گوید سال ۲۰۱۷ و ادامه بحران ها در جهان فرصتی در اختیار اتحادیه اروپا می گذارد تا از این نیروی رزمی خود استفاده کند. به گفته او اگر اتحادیه استفاده از این نیروها را آغاز نکند کشورهای عضو کمتر انگیزه ای برای ادامه مشارکت خواهند داشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG