لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۲

وزیر دفاع آمریکا: استراتژی جنگ افغانستان در حال نهایی شدن است


جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا می گوید دولت پرزیدنت ترامپ در حال نهایی کردن استراتژی خود در افغانستان است.

این ژنرال چهار ستاره بازنشسته بدون وارد شدن به جزئیات افزود، در این استراتژی نحوه پایان دادن به جنگ ۱۶ ساله در افغانستان ترسیم شده است.

آمریکا در واکنش به نقش افغانستان و القاعده در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ حضور نظامی خود را بی‌وقفه در این کشور آسیایی هم مرز با ایران خفظ کرده است.

آقای متیس قرار است امروز جمعه با پرزیدنت ترامپ و دیگر مقامات بلند پایه کشوری و لشکری درباره نقشه راه ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان و پایان دادن به جنگ داشته باشد.

او گفت «من به همراه آقای (رکس) تیلرسون و تنی چند از همکارانمان در شورای امنیت ملی دیداری با پرزیدنت ترامپ خواهیم داشت. ما تلاش خواهیم کرد همانگونه که پیشتر اعلام کردم به تصمیمی در این باره برسیم. ما به نهایی شدن استراتژیمان در افغانستان رسیده‌ایم و به نظرم در آینده خیلی نزدیک اعلام خواهد شد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده از وزیر دفاع خواسته است شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را مشخص کند.

از گزینه‌هائی که گفته می شود در این استراتژی گنجانده شده، تصمیم گیری درباره اعزام هزاران نیروی جدید به افغانستان، یا خروج کامل نیروهای آمریکایی مستقر در آن کشور جنگ زده است. در صورت نهایی شدن گزینه دوم، صرفا نیروهای شبه نظامی قراردادی برای کمک به مدیریت وضعیت امنیتی باقی می مانند.

وزیر دفاع ایالات متحده: استراتژی جدید آمریکا در افغانستان به زودی اعلام می‌شود

پس از سالها حضور نیروهای نظامی آمریکا و دیگر کشورهای عضو پیمان نظامی ناتو در افغانستان، نیروی نظامی آن کشور به رغم دریافت میلیون‌ها دلار کمک نظامی، اعم از تجهیزات و آموزش پرسنل، هنوز نتوانسته است به صورت کامل و بدون اتکا به نیروهای خارجی امور امنیتی و دفاعی کشور را کنترل کند.

ارتش افغانستان در مواجهه نظامی با طالبان نیز ناتوان عمل کرده است.

فعلا حدود هشت هزار و پانصد نیروی نظامی از آمریکا و حدود پنج هزار نیروی نظامی از کشورهای عضو ناتو همچنان در افغانستان حضور دارند، اما صرفا در وظیفه مستشاری عمل می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG