لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

نامه سرگشاده طالبان به پرزیدنت ترامپ: نیروهای آمریکا از افغانستان خارج شوند


گروه طالبان در نامه ای که به زبان انگلیسی خطاب به رئیس جمهوری آمریکا نوشته و روز سه شنبه ۲۴ مرداد به رسانه های ایالات متحده فرستاد با اشاره به بازنگری سیاست آمریکا در افغانستان، خواهان خروج کامل نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان شد.

در نامه این گروه اسلامگرای افراطی به پرزیدنت ترامپ آمده است، رئیس جمهوری آمریکا نباید تعیین سیاست ایالات متحده در قبال افغانستان را به ارتش واگذار کند و بر شمار نیروهای خود در آن کشور بیافزاید.

پرزیدنت ترامپ هنوز به درخواست پنتاگون برای اعزام نزدیک به چهار هزار نیروی تازه نفس به افغانستان چراغ سبز نشان نداده است. ۸ هزار و ۴۰۰ نیروی آمریکایی در حال حاضر در افغانستان خدمت می کنند.

آنچه بر سر آن اتفاق نظر وجود دارد این است که دولت افغانستان به تنهایی قادر به توقف پیشروی طالبان در آن کشور نیست، بویژه که در سال های اخیر مبارزه با گروه های وابسته به داعش نیز بار مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را بر دوش دولت افغانستان سنگین تر کرده است.

به گفته فرستاده ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، طالبان اکنون نزدیک به نیمی از خاک کشور را زیر سلطه خود دارد.

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده روز دوشنبه ۲۳ مرداد در یک نشست خبری گفت، دولت پرزیدنت ترامپ به تصمیم گیری و اعلام سیاست جدید آمریکا در افغانستان خیلی نزدیک است و تاکید کرد در استراتژی جدید ایالات متحده در افغانستان همه گزینه ها از جمله گزینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بررسی شده است.

طالبان در نامه سرگشاده به پرزیدنت ترامپ تاکید کرده است خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بطور قطع ضامن ایمنی سربازان آمریکایی و پایان یک جنگ موروثی برای واشنگتن خواهد بود.

در این نامه همچنین عملکرد دولت وحدت افغانستان به ریاست اشرف غنی - که از حمایت ایالات متحده آمریکا برخوردار است - مورد انتقاد قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG