لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

کاخ سفید: همکاری منافورت در پرونده روسیه ربطی به پیروزی ترامپ ندارد


دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ و پال منافورت رئیس ستاد انتخابات او در کلیولند - آرشیو
دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ و پال منافورت رئیس ستاد انتخابات او در کلیولند - آرشیو

به دنبال اعلام توافق پل منافورت رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ برای همکاری در پرونده دخالت روسیه در روند انتخابات نوامبر ۲۰۱۶، کاخ سفید اعلام کرد که این تصمیم ارتباطی با پیروزی ترامپ در انتخابات دو سال پیش ندارد.

دادستان‌های آمریکا پیشتر در روز جمعه به دادگاه فدرال واشنگتن اطلاع دادند منافورت توافق کرده است در پرونده تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در آمریکا، با بازپرس ویژه رابرت مولر همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اعلام این خبر گفته است: «این به رئیس جمهوری یا فعالیت‌های انتخاباتی (دونالد ترامپ) در سال ۲۰۱۶، که منجر به پیروزی او شد، مطلقا ربطی ندارد.»

هیات منصفه دادگاهی در ایالت ویرجینیا اواخر مرداد منافورت را در هشت مورد از ۱۸ اتهام عمدتا مالیاتی و بانکی گناهکار تشخیص داد. هر چند او از سوی بازپرس مولر تحت پیگرد قرار گرفته، اما دادگاه فعلی او ربط مستقیمی به آن پرونده ندارد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به این موضوع و در حمایت از رئیس ستاد انتخاباتی سابق خود در توئیتی نوشت: «برای این مرد شجاع احترام زیادی قائل است» و با این که منافورت تحت فشار زیادی قرار گرفته است، «اما نمی‌گذارد که شکسته شود.»

پال منافورت به مدت سه ماه رئیس کمپین انتخاباتی ترامپ بود و در ژوئن سال ۲۰۱۶ در یک نشست با روس‌ها شرکت داشته که گفته می‌شود طرف روسی پیشنهاد کرده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات آقای ترامپ ارائه کند.

آن نشست اکنون در کانون تحقیقات بازپرس مولر قرار دارد؛ تحقیقاتی که از بیش از ۱۴ ماه پیش آغاز شده است.

پرزیدنت ترامپ بارها تاکید کرده است هیچگونه همدستی با روس‌ها در کار نبوده و پرونده تحت بررسی رابرت مولر با همراهی ۱۷ دموکرات به گفته او «عصبانی»، بر پایه یک «پرونده فریب‌آمیز» که هزینه‌های آن را حزب دموکرات تامین می‌کند آغاز شده است.

رسیدگی به اتهام‌های سیاسی منافورت در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش که دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه موفق شد هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود را شکست دهد، قرار است ماه سپتامبر در واشنگتن برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG