لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

انتقاد پرزیدنت ترامپ از وکیل سابق همزمان با حمایت از رئیس پیشین کارزار انتخاباتی


یک روز پس از آن که وکیل شخصی پیشین دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اتهامات مالی مطرح شده علیه خود را پذیرفت، پرزیدنت ترامپ در توئیتی او را به «داستان سرایی برای رسیدن به توافق» با دادستان‌های فدرال متهم کرد.

مایکل کوهن روز سه‌شنبه در دادگاه فدرال نیویورک اعلام کرد تخلفات مالی هماهنگ شده را می‌پذیرد. نام او زمانی در رسانه‌ها مطرح شد که یک بازیگر فیلم‌های پورن فاش کرد کوهن به نمایندگی از دونالد ترامپ به وی حق السکوت داده است.

پرزیدنت ترامپ که پیشتر این ادعا را رد کرده است، اندکی بعد در پیامی در حساب خود در توئیتر نوشت، «اگر کسی به دنبال یک وکیل خوب می‌گردد، من قاطعانه توصیه می‌کنم که به دنبال دریافت خدمات از جانب مایکل کوهن نباشد!»

اعتراف مایکل کوهن در دادگاه به تخلف مالی تقریبا همزمان شد با این که اعضای هیات منصفه دادگاهی در ایالت ویرجینیا، پل مَنافورت رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را در هشت مورد از ۱۸ اتهام عمدتا مالیاتی و بانکی گناهکار تشخیص داد.

هرچند آقای منافورت از سوی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مورد پیگرد قرار گرفته، اما هیچکدام از اتهامات فعلی او در این دادگاه ربط مستقیمی به آن پرونده ندارد.

پرزیدنت ترامپ در حمایت از رئیس ستاد انتخاباتی سابق خود در توئیتر نوشت، «برای این مرد شجاع احترام زیادی قائل است!» و اضافه کرد که «منافورت، بر خلاف مایکل کوهن، تحت فشار زیادی قرار دارد، اما نمی‌گذارد که شکسته شود.»

کوهن مدعی شده به دستور یک کاندیدا برای یک سمت فدرال، با هدف تاثیر بر انتخابات، این تخلفات به گفته او هماهنگ شده را انجام داده است. در همین حال، رودی جولیانی وکیل فعلی پرزیدنت ترامپ، او را به دروغگویی متهم کرده است.

سایه تحقیقات روسیه

مسائل قضایی پیش آمده در پی ادعای دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مطرح شد.

پل منافورت به مدت سه ماه رئیس کمپین انتخاباتی ترامپ بوده و در ژوئن سال ۲۰۱۶ در یک نشست با روس‌ها شرکت داشته که گفته می‌شود طرف روسی پیشنهاد کرده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات آقای ترامپ ارائه کنند.

آن نشست اکنون در کانون بررسی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا قرار دارد؛ تحقیقاتی که از ۱۴ ماه پیش آغاز شده است.

پرزیدنت ترامپ اقدام بازرس ویژه را «شکار جادوگر» و کار بی‌حاصل قلمداد کرده که هدف آن تخریب ریاست جمهوری است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتی بار دیگر تاکید کرد که هیچگونه همدستی با روس‌ها در کار نبوده و نوشت پرونده تحت بررسی رابرت مولر با همراهی ۱۷ «دموکرات عصبانی» بر پایه یک «پرونده فریب‌آمیز» که هزینه‌های آن را هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات تامین کرده‌اند آغاز شده است.

رسیدگی به اتهامهای سیاسی منافورت در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات دو سال پیش، در ماه سپتامبر در شهر واشنگتن برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG