لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

آمریکا رئیس بانک مرکزی ایران را به دلیل حمایت از تروریسم تحریم کرد


استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا این بیانیه را صادر کرده است.
استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا این بیانیه را صادر کرده است.

دولت ایالات متحده روز سه شنبه رئیس کل بانک مرکزی ایران و سه فرد دیگر را، به همراه یک بانک در عراق، به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران و یک بانک به نام «البلاد» در عراق را در فهرست حامیان تروریسم قرار داده است.

در این بیانیه آمده است، علاوه بر آقای سیف، بانک البلاد و رئیس آن، یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران و یک مقام گروه شبه نظامی حزب الله لبنان نیز تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، این تحریم شدگان در انتقال میلیون‌ها دلار پول از طرف نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به حزب الله نقش داشته‌اند.

وزیر خزانه داری آمریکا در این بیانیه گفته است، «رئیس بانک مرکزی ایران، به نمایندگی از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بطور پنهانی میلیون‌ها دلار را از طریق بانک اسلامی البلاد در عراق جهت تقویت و حمایت از خشونت و برنامه‌ افراطی حزب الله منتقل کرده است.»

استیون منوچین تاکید کرد که «ایالات متحده اجازه سوء استفاده گستاخانه و فزاینده ایران از نظام مالی بین المللی را نخواهد داد. جامعه جهانی در برابر این تلاش‌های فریبکارانه ایران، جهت تامین حمایت مالی از عوامل تروریستی وابسته به خود، باید همچنان هوشیار باقی بماند.»

گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان، که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، در اکتبر ۱۹۹۷ میلادی توسط وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» شناخته شد و از اکتبر ۲۰۰۱ و تصویب قوانین مرتبط، تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

«علی طرزعلی» دستیار معاون امور بین الملل بانک مرکزی ایران، «ارس حبیب» رئیس و مدیرعامل بانک اسلامی البلاد در عراق، و همچنین «محمد قصیر» از مسئولان ارشد گروه حزب الله، دیگر افرادی هستند که امروز در فهرست سیاه حامیان تروریسم ایالات متحده قرار گرفتند.

وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه گذشته نیز از اقدامات مشترک با امارات متحده عربی برای اخلال در کار یک شبکه وسیع خرید و فروش ارزهای خارجی در ایران و امارات - که در تامین مالی نیروی قدس و گروه‌های وابسته آن نقش داشت - و نیز تحریم اعضای آن، خبر داده بود.

نیروی قدس سپاه ایران در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG