لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

سفیر آمریکا در لبنان: انتخابات پارلمان باید در زمان مقرر و به صورت آزادانه و شفاف برگزار شود


دوروتی شی، سفیر ایالات متحده در لبنان، و میشل عون، رئیس جمهوری این کشور (آرشیو)
دوروتی شی، سفیر ایالات متحده در لبنان، و میشل عون، رئیس جمهوری این کشور (آرشیو)

دوروتی شی، سفیر ایالات متحده در لبنان، روز یکشنبه ١٨ بهمن و در میانه نگرانی‌ها از به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی آتی لبنان به خبرگزاری رویترز گفت این انتخابات باید در زمان مقرر برگزار شود.

به گفته خانم شی، «جامعه بین‌المللی متفق‌القول است که انتخابات باید در موعد مقرر و به صورت آزادانه و شفاف برگزار شود» و جایی برای چانه‌زنی بر سر این مساله وجود ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته «بر اهمیت برگزاری انتخاباتی آزاد، برابر، شفاف، و فراگیر در موعد مقرر ۱۵ مه ٢٠٢٢ [۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱] تاکید کرد.»

بیشتر احزاب عمده و مقامات سیاسی لبنان تعهد خود را نسبت برگزاری انتخابات در زمان مقرر اعلام کرده‌اند.

با این وجود به باور برخی از تحلیل‌گران، دو متحد عمده حزب‌الله یعنی جنبش امل به رهبری نبیه بری، رئیس پارلمان، و جنبش میهنی آزاد به رهبری میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، احتمالا بیشترین کرسی‌ها را از دست بدهند و این مساله ممکن است آنها را به تلاش برای به تعویق انداختن انتخابات برانگیزاند.

همزمان نعیم قاسم، معاون حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس سفارت آمریکا در لبنان را به ایجاد ناآرامی و بحران متهم کرده است.

از زمان تظاهرات صدها هزار نفری سال ٢٠١٩ علیه دهه‌ها فساد و سوءمدیریت خواص سیاسی لبنان، این نخستین انتخابات برای کسب ١٢٨ کرسی پارلمان این کشور است.

لبنان با بحران مالی و اقتصادی کم سابقه‌ای مواجه است که بانک جهانی آن را «یکی از عمیق‌ترین رکودهای تاریخ معاصر» خوانده است.

XS
SM
MD
LG