لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه فرد و یک نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان را تحریم کرد


ساختمان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ٢٨ دی‌ماه سه فرد و یک نهاد مرتبط با گروه حزب‌الله را که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، تحریم کرد.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، یا اوفک، عادل دیاب، علی محمود داعون، و جهاد سالم علامه، و شرکت‌شان با عنوان «دارالسلام للسفر و السیاحه» (دارالسلام برای سفر و گردشگری) را به فهرست مورد تحریم این وزارت افزوده است.

بر اساس این بیانیه، اعمال این تحریم در شرایطی است که اقتصاد لبنان با بحرانی بی‌سابقه دست‌وپنجه نرم می‌کند و حزب‌الله، به عنوان بخشی از دولت لبنان، مانع اصلاحات اقتصادی و ایجاد تغییر می‌شود.

به گفته برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری، این اقدام با هدف مختل‌کردن فعالیت‌های افرادی است که از طریق جمع‌آوری وجوه و پولشویی، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده حزب‌الله را تامین مالی می‌کنند.

وی در ادامه افزوده است حزب‌الله از طریق سرمایه‌گذاری‌های تجاری محرمانه و معاملات سیاسی مخفیانه ثروت انبوهی انباشته است که مردم لبنان نمی‌توانند آن را ببینند.

این اقدام با هدف مختل‌کردن فعالیت‌های افرادی است که از طریق جمع‌آوری وجوه و پولشویی، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده حزب‌الله را تامین مالی می‌کنند
برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری، عادل دیاب عضو حزب‌الله و تاجری لبنانی است که از کسب‌وکار خود برای جمع‌آوری وجوه و تسهیل فعالیت‌های حزب‌الله استفاده کرده است. وی دارایی‌های مشترکی با علی الشاعر، یکی از معاونین حسیب محمد هدوان، عضو دبیرخانه عمومی حزب‌الله و از اشخاص نزدیک به حسن نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله، دارد.

اوفک از سال ٢٠٢١ علی الشاعر و حسیب محمد هدوان را تحریم کرده است. علی محمد داعون یک مقام حزب‌الله و مسئول ناحیه دوم این گروه است و جهاد سالم علامه نیز عضو حزب‌الله است.

سه فرد تحریم‌شده بنیان‌گذاران و شرکای یکدیگر در شرکت «دارالسلام للسفر و السیاحه» (دارالسلام برای سفر و گردشگری) مستقر در لبنان هستند.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری، اشخاص و نهاد مذکور بر اساس دستور اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ تحریم می‌شوند که تروریست‌ها، رهبران، و مقامات گروه‌های تروریستی، و حامیان تروریست‌ها یا اقدامات تروریستی را هدف قرار می‌دهد.

ایالات متحده در ۱۶ مهر ۱۳۷۶ گروه حزب‌الله را به فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» و در ٩ آبان ١٣٨٠ به فهرست «سازمان‌های تروریستی جهانی به طور ویژه تعیین‌شده» افزود.

XS
SM
MD
LG