لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

سعد حریری: «نفوذ ایران» هرگونه فرصت مثبت را از لبنان سلب کرده است؛ از صحنه سیاست کنار می‌روم


سعد حریری - آرشیو
سعد حریری - آرشیو

سعد الحریری، رهبر مسلمانان سنی لبنان، روز دوشنبه گفت که از عرصه سیاست کناره می‌‌گیرد و در انتخابات پارلمانی شرکت نمی‌کند.

حریری که پیشتر سه بار نخست وزیر لبنان بوده است، همچنین از حزب خود خواست که در رای‌گیری ماه مه هیچ نامزدی را معرفی نکند. او چند عامل، از جمله «نفوذ ایران» در لبنان، را دلیل بیان این تصمیم اعلام کرده است. اشاره حریری به گروه شیعه شبه‌نظامی حزب الله است که مورد حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی قرار دارد.

برخی از تحلیلگران گفته‌اند که تحریم انتخابات از سوی بزرگترین جنبش سنی لبنان که صحنه سیاسی سنی‌ها را دچار آشفتگی می کند، ممکن است باعث مطرح شدن درخواست‌هایی برای تاخیر در برگزاری انتخابات شود.

سعد حریری در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که تصمیم گرفته است «هر گونه ایفای نقش در قدرت، سیاست، و پارلمان» را به حالت تعلیق درآورد. سخنان توام با احساسات او در حالی پخش می‌شد که او جلوی تصویری از پدرش، رفیق الحریری، قرار داشت که در سال ۲۰۰۵ ترور شد.

سعد حریری گفت: «من متقاعد شده‌ام که با توجه به نفوذ ایران، آشفتگی بین‌المللی، تفرقه ملی، فرقه‌گرایی، و فروپاشی دولت، هیچ فرصت مثبتی برای لبنان وجود ندارد.»

ولید جنبلاط، سیاستمدار برجسته دروزی لبنان، به رویترز گفت که این تصمیم «بسیار غم انگیز بود زیرا ما در حال از دست دادن یک ستون اصلی استقلال و میانه روی هستیم.» او گفت این تصمیم یعنی بازگذاشتن دست ایران و حزب‌الله در لبنان.

تصمیم حریری در حالی اعلام می شود که لبنان دچار بحران اقتصادی شده است که بانک جهانی آن را یکی از شدیدترین فروپاشی‌های اقتصادی در جهان توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG