لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

دیدار دوباره جان کری با نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنه در دیداری اعلام نشده به افغانستان رفته است و قصد دارد با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آن شکور که بر سر نتایج انتخابات اختلاف دارند، گفتگو کند.

انتظار می‌رود آقای کری در دومین سفر خود به افغانستان در طوی یک ماه گذشته، اشرف‌غنی احمد زی‌ و عبدالله عبدالله را برای یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به اختلافات تحت فشار بگذارد. این دو نامزد راه‌یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بر سر نتایج رای‌گیری که بر اساس آن آقای احمدزی برنده آن اعلام شده است، اختلاف دارند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز در کابل با دو این ملاقات کرد و قرار است روز جمعه، پیش از آن که برای شرکت در یک نشست امنیتی به میانمار (برمه) برود، با حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان نیز دیدار و گفتگو کند.

آقای کری در سفر ماه ژوئیه خود به کابل، برای آغاز بازشماری آرای انتخابات بین این دو نامزد انتخاب میانجیگری کرد.

سفارت ایالات متحده در کابل نیز روز پنجشنبه اعلام کرد یک گروه ناظر بین‌المللی حدود ۱۸ درصد از صندوق‌های رای، یعنی نزدیک به ۲۳ هزار صندوق، را بازشماری کرده است.

در همین حال حامد کرزای در دیداری با یان کوبیس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان گفت اختلاف بر سر نتایج شمارش آرا «تاثیری منفی بر امنیت، ثبات و اقتصاد کشور» داشته است.

او همچنین از کاندیداها و ناظران خواست ضرب‌الاجل اعلام برنده نهایی انتخابات را رعایت کنند.

XS
SM
MD
LG