لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

جان کری برای میانجی گری در بحران انتخاباتی افغانستان وارد کابل شد


جان کری وزیر خارجه آمریکا سحرگاه روز جمعه وارد کابل شد تا بحرانی را که درپی اختلاف نظرهای مربوط به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بوجود آمده و به تنش های قومی در این کشور آسیب پذیر دامن زده، حل و فصل کند.

آقای کری که از سفر دیپلماتیک سه روزه به چین عازم کابل شده قصد دارد روزجمعه با دو نامزد انتخاباتی، عبدالله عبدالله و اشرف غنی مذاکره کند. به گزارش وزارت خارجه آمریکا روز جمعه علاوه بر دو کاندیدا، آقای کری با حامد کرزای و مقام های سازمان ملل در افغانستان نیز دیدار خواهد کرد.

کری حامل این پیام پرزیدنت اوباما به آنان است که می گوید آمریکا «خواهان بررسی همه جانبه ای درمورد همه اتهام های تقلب است و هیچ اقدام فراقانون اساسی را نمی پذیرد.»

کری پیش تر به عبدالله درمورد دست زدن به شیوه های فوق قانونی برای به دست آوردن قدرت هشدار داده بود. عبدالله عبدالله از ایجاد دولتی موازی سخن گفته است.

آمریکا می گوید از هیچ یک از کاندیداها جانب داری نمی کند بلکه تنها از روندی شفاف و با اعتبار حمایت می کند.

هواداران غنی، مقام ارشد پیشین بانک جهانی و وزیر پیشین دارایی افغانستان، که از پیروزی خود مطمئن هستند، از تلاش های میانجی گری کری راضی نیستند اما عبدالله، وزیر پیشین خارجه افغانستان، که می گوید در رای گیری تقلب گسترده ای انجام شده، از این ابتکار استقبال کرده است.

نتایج اولیه در دور دوم انتخابات، روز ۱۴ ژوئن غنی را با اختلاف یک میلیون رای پیروز انتخابات برای جانشینی حامد کرزی اعلام کرد. اما عبدالله این نتیجه را رد کرده و مشاورانش تهدید کرده اند که دولتی موازی بوجود خواهند آورد. این نتیجه ممکن است روز ۲۲ ژوئیه که زمان اعلام رسمی نتایج نهایی رای گیری ست، تغییر کند. عبدالله عبدالله که در دور اول انتخابات برنده شده بود، این اعلام مقدماتی را رد کرده و آن را «کودتا» علیه مردم افغانستان توصیف کرده است. عبدالله می گوید رای گیری معتبر نیست زیرا رای های جعلی را دور ریخته نشده است.

XS
SM
MD
LG