لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

عبدالله عبدالله بازشماری آرای انتخابات افغانستان را رد کرد


عبدالله عبدالله (راست) و اشرف غنی (وسط) کاندیداهای انتخابات افغانستان در کنار جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا - کابل،
عبدالله عبدالله (راست) و اشرف غنی (وسط) کاندیداهای انتخابات افغانستان در کنار جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا - کابل،

مقامات انتخاباتی افغانستان اعلام کردند که بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه بدون حمایت عبدالله عبدالله آغاز شد. مخالفت آقای عبدالله با بازشماری آرا – که به میانجیگری آمریکا قرار شد انجام گیرد – آینده سیاسی افغانستان را در پرده‌ای از ابهام فروبرده است.

در پی ادعای عبدالله عبدالله، یکی از نامزد مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مبنی بر تقلب در روند برگزاری انتخابات و نیز شمارش آرا، امیدها به نخستین گذار دموکراتیک قدرت سیاسی از سال ۱۳۸۰ در افغانستان به یأس گرائیده است.

در حالی که نیروهای ناتو از افغانستان خارج می‌شوند و خشونت در سراسر کشور بالا گرفته، کشمکش میان عبدالله عبدالله با اشرف‌غنی احمدزی، دیگر نامزد شرکت کننده در دور دوم انتخابات، ثبات کشور را بیش از پیش تهدید می‌کند.

آقای عبدالله پیشتر در صف مقدم مبارزه با طالبان بود، و در دوران ریاست جمهوری حامد کرزی وزیر خارجه بود. اشرف‌غنی احمدزی اقتصاددان و همکار پیشین بانک جهانی است.

پس از آن که آقای عبدالله به نتایج انتخابات خردادماه و اعلام پیروزی اشرف غنی اعتراض کرد، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده سه هفته پیش در سفری به کابل، دو کاندیدای رقیب را تشویق کرد تا با بازشماری آرا و ابطال آرای تقلبی موافقت کنند.

اما این روند که میانجیگری سازمان ملل متحد هم در تحقق آن نقش داشت، به اختلافات دامن زد و ناظران انتخاباتی آقای عبدالله امروز از پیوستن به ستاد بازشماری آرا سر باز زدند.

نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگاران گفت «کمیسیون دیروز و امروز تا ظهر در انتظار ماند، ولی از ناظران آقای عبدالله خبری نشد. ما تصمیم گرفتیم روند را بدون تعلیق ادامه بدهیم.»

در انتخابات خردادماه بیش از هشت میلیون رأی به صندوق ها ریخته شد، ولی آقای عبدالله ادعا کرده که تقلب «در سطحی بسیار گسترده» جلوی پیروزی او را گرفته است.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی آقای عبدالله می‌گوید «گفتگوهای ما با سازمان ملل همچنان ادامه دارد.«

XS
SM
MD
LG