لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

رضا ضراب در دادگاه آمریکایی درباره نقش ایران و ترکیه در دورزدن تحریمها چه گفت


آقای ضراب در دادگاه نمودار و نقشه ای از نحوه دور زدن تحریم های ایران کشید.
آقای ضراب در دادگاه نمودار و نقشه ای از نحوه دور زدن تحریم های ایران کشید.

گزارشی از کریم شاهین در روزنامه گاردین

رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای، به دادگاهی در نیویورک گفته است ایران در اوج تحریم های آمریکا از طریق یک شبکه وسیع پولشویی به بازار مالی جهان دسترسی پیدا کرده بود. ضراب مدعی شد که به عنوان بخشی از این عملیات چند میلیارد دلاری به وزیر اقتصاد ترکیه پنجاه میلیون یورو رشوه داده بود.

رضا ضراب در این پرونده که رابطه واشنگتن و آنکارا را پر تنش کرده است به کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم بود ولی با دادستان های فدرال به توافق رسید تا به عنوان شاهد در دادگاه علیه مهمت هاکان آتیلا نایب رییس هالک بانک، دیگر متهم پرونده، شهادت بدهد.

بکیر بزداغ، معاون نخست وزیر ترکیه، در نخستین واکنش به اظهارات رضا ضراب گفت این دادگاه یک نمایش و توطئه ای علیه ترکیه و رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، است.

سی ان ان ترک به نقل از اردوغان گفت ترکیه تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض نکرده است و «اقدام درست را انجام داد.»

مقام های ارشد دولتی در ترکیه و رسانه های طرفدار دولت به این دادگاه به عنوان توطئه ای نگاه می کنند که مدارک و شواهد آن توسط اعضای جنبش فتح الله گولن در پلیس و قوه قضاییه ترکیه به طور غیرقانونی تهیه شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG