لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

تلاش ریاض برای ابطال پرونده‌های قضایی ارتباط عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر


عربستان سعودی روز سه شنبه از قاضی دادگاهی در ایالات متحده خواست ۲۵ پرونده قضایی را، که در آنها ادعا شده ریاض به برنامه ریزی برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا کمک کرده و باید به قربانیان غرامت بدهد، ابطال کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عربستان با ارسال درخواست رسمی خود به دادگاه ناحیه‌ای منهتن در نیویورک گفته است، شاکیان این پرونده‌ها نمی‌توانند ارتباط پادشاهی سعودی یا هر بنگاه خیریه در آن کشور را با حملات یازدهم سپتامبر نشان دهند.

دولت سعودی مدتهاست که دخالت خود در حملات تروریستی شانزده سال پیش القاعده به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در اطراف پایتخت، که منجر به کشته شدن نزدیک به ۳ هزار نفر شد، را رد می‌کند.

خانواده‌ها و بازماندگان حدود ۲۵۰۰ نفر از قربانیان آن حملات، و همینطور بیش از ۲۰ هزار نفر از افراد و شرکت‌هایی که در آن حملات خسارت دیدند، با طرح شکایت از عربستان سعودی در دادگاه‌های آمریکا، خواهان میلیاردها دلار غرامت از ریاض شده‌اند.

اوایل مهر ماه سال گذشته مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرح «عدالت در برابر حامیان تروریسم»، که پیشتر نیز در مجلس سنا به تصویب رسیده بود، امکان وتوی طرح شکایت از عربستان در دادگاه‌های ایالات متحده را از باراک اوباما رئیس جمهوری وقت گرفت.

پانزده نفر از مجموع ۱۹ نفری که در هواپیماربایی و انجام حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده دست داشتند، از شهروندان عربستان سعودی بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG