لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

بررسی قانون ادعای خسارت از مسببین حملات ۱۱ سپتامبر در دادگاه های فدرال آمریکا


دادگاههای فدرال منهتن در نیویورک طی یک سال آینده تصمیم خواهند گرفت آیا تصویب قانون ادعای خسارت از مسببین حملات ۱۱ سپتامبر نمادین بوده یا خیر.

کنگره آمریکا سال گذشته قانونی تصویب کرد موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که به موجب آن خانواده های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر حق قانونی برای شکایت از عربستان سعودی برای نقش احتمالی این کشور در آن حملات را دارند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، یکبار این طرح را وتو کرده بود و به دنبال آن، کنگره آمریکا وتوی او را رد کرده بود. آقای اوباما در واکنش به این اقدام کنگره در رد وتوی او برای طرح شکایت از عربستان در دادگاه های آمریکا گفته بود این «رای سیاسی» و «اشتباه» است.

استدلال آقای اوباما در وتوی این طرح این بود که این قانون راه را برای اقامه دعاوی مشابهی علیه آمریکا باز خواهد کرد. اما در سپتامبر گذشته و در جریان سر و صداهای انتخاباتی، کنگره آمریکا وتوی پرزیدنت اوباما را رد کرد.

دعاوی خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر در آمریکا عمدتاً متوجه دولت عربستان سعودی میشود زیرا که نه تنها اسامه بن لادن، بلکه ۱۵ نفر از ۱۹ مهاجم آن حملات شهروند عربستان بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG