لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

مجلس نمایندگان آمریکا امکان شکایت از عربستان بابت حملات ۱۱ سپتامبر را تصویب کرد


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده

مجلس نمایندگان آمریکا عصر جمعه طرحی را تصویب کردند که به خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان حملات ترویستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اجازه می‌دهد در دادگاه‌های ایالات متحده از عربستان سعودی شکایت کنند.

این طرح، که دو روز پیش از پانزدهمین سالگرد این حملات مرگبار به تصویب قانونگذاران آمریکایی رسیده است، ماه مه گذشته در مجلس سنا هم تصویب شده بود و اکنون برای قانون شدن، باید به امضای رئیس جمهوری برسد.

به گزارش نشریه هیل، با این حال در مورد سرنوشت این مصوبه تردید وجود دارد؛ چرا که باراک اوباما پیشتر هشدار داده بود در صورت تصویب هر طرحی برای شکایت از همپیمان آمریکا در خاور میانه، آن را وتو خواهد کرد.

کاخ سفید تاکید کرده است که تصویب چنین طرحی می‌تواند هم به روابط واشنگتن و ریاض آسیب بزند، و هم به دیگر کشورها امکان دهد تا در اقدامی تلافی‌جویانه، ساز و کار قانونی برای شکایت از ایالات متحده را فراهم کنند.

با این حال تردیدهای باقی مانده در مورد نقش ریاض در پرونده یازدهم سپتامبر از یک سو، و فشار بازماندگان قربانیان آن حملات، موجب شد این طرح با استقبال نمایندگان هر دو حزب در کنگره روبرو شود و در نهایت به تصویب برسد.

رأی امروز اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، کمتر از دو ماه بعد از انتشار بخش محرمانه گزارش تحقیق و تفحص کنگره درباره حملات ۱۱ سپتامبر و نقش برخی شهروندان سعودی در حمایت از عوامل آن، صورت می‌گیرد.

این "گزارش ۲۸ صفحه‌ای" بخشی از گزارش سال ۲۰۰۲ کنگره است، که پس از ۱۳ سال به اطلاع عموم رسید. پیشتر بارها درخواست انتشار این بخش از گزارش مطرح شده بود، اما به دلایلی در طبقه بندی «محرمانه» باقی مانده بود.

اواخر فروردین ماه، ریاض به دولت و کنگره آمریکا هشدار داده بود در صورت تصویب هر طرحی در زمینه ارتباط احتمالی ریاض با حملات یازدهم سپتامبر، صدها میلیارد دلار از دارایی‌های خود در ایالات متحده را به فروش خواهد رساند.

XS
SM
MD
LG