لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

آمریکا علیه یک شهروند روسیه به دلیل دخالت در انتخابات آتی کنگره شکایت کرد


نمایی از ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

دولت ایالات متحده روز جمعه رسما علیه یک شهروند روسیه به دلیل تلاش برای دخالت در نظام سیاسی آمریکا، از جمله دخالت در انتخابات میان دوره‌ای امسال کنگره، اعلام جرم کرد.

«جان دِمِرز» معاون امنیت ملی دادستان کل کشور، زکری تِرویلیگِر دادستان شرق ویرجینیا و «کریستوفر رِی» رئیس پلیس فدرال آمریکا این خبر را پس از طرح شکایت اعلام کردند.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای با این مقدمه از قول آقای دمرز نوشت، بر اساس دادخواست امروز «اِلِنا الکسیونا خوسیاینُوا» با همکاری دیگران علیه دموکراسی آمریکا اقدام کرده‌اند.

معاون دادستان کل آمریکا در ادامه افزود، خانم خوسیاینُوا همراه با چند نفر دیگر، در چارچوب عملیات روسیه به قصد نفوذ در ساز و کار دموکراتیک ایالات متحده، فعالیت‌‌هایی داشته است.

دادستان تِرویلیگِر نیز گفته است، هدف استراتژیک این توطئه، که تا به امروز نیز ادامه دارد، ایجاد اختلاف و دودستگی در نظام سیاسی آمریکا و تضعیف پایه‌های دموکراتیک کشور است.

این شهروند روس اهل سن پترزبورگ برای همان شرکت تحقیقاتی فعال در حوزه شبکه‌های اجتماعی کار می‌کرد که بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در ماه فوریه علیه آن اعلام جرم کرده بود.

با این حال به نظر می‌رسد با ارائه دادخواست امروز علیه یک شهروند روس، نخستین پرونده حقوقی فدرال ایالات متحده در مورد دخالت روسیه در انتخابات پیش رو تشکیل شده است.

شکایت آمریکا در همان روزی صورت می‌گیرد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا در بیانیه‌ای در مورد اقدامات ادامه دار روسیه، چین و ایران برای تاثیرگذاری بر فضای سیاسی آمریکا هشدار دادند.

مقام‌های ارشد دولت پرزیدنت ترامپ اوایل خرداد، درباره تهدید سایبری روسیه با هدف دخالت در انتخابات امسال کنگره و همچنین توانایی چین و ایران برای نفوذ در روند انتخابات هشدار داده‌ بودند.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده دو سال پیش در گزارشی جامع، روسیه را متهم به تلاش برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری – که نوامبر ۲۰۱۶ (آبان ۱۳۹۵) برگزار شد – متهم کردند.

دولت پرزیدنت ترامپ و نهادهای اطلاعاتی آمریکا همچنان نسبت به تهدید روسیه برای دخالت در انتخابات میان دوره‌ای کنگره، که قرار است در ماه نوامبر امسال برگزار شود، هشدار می‌دهند.
https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG