لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

تقاضا برای بيمه بيکاری در آمريکا کاهش یافت


نرخ بیکاری ۵ و نه دهم درصدی آمریکا، نسبت به شش سال گذشته، اکنون در پائين ترين سطح خود قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، هفته گذشته به نشانه بهبود بيشتر بازار مشاغل، از تعداد متقاضيان بيمه بيکاری در آمريکا کاسته شد.

وزارت کار ايالات متحده روز پنجشنبه ۱۵ آبان (۶ نوامبر) اعلام کرد هفته گذشته تعداد ۱۰هزار درخواست کمتر از هفته های پيش ارسال شده و تعداد کل درخواست کنندگان بيمه بيکاری به ۲۷۸ هزار رسيد.

ميانگين چهار هفته، که معيار ثابت‌تری است، نشان می‌دهد که ۲هزار و ۲۵۰ درخواست کمتر پر شده و ميانگين تعداد متقاضیان کمک، ۲۷۹هزار بوده که پائین ترین رقم در بیش از ۱۴ سال گذشته است.

شمار تقاضانامه‌ها، به جای تعداد از کار برکنار شده‌ها، در سال گذشته ۱۸و نيم درصد کاهش نشان می‌دهد. این امر نشانگر آن است که اعتماد به نفس اقتصادی در میان تجار و کسبه بالا رفته، که منجر به نگاه داشتن کارگران و کارمندان می‌شود و صاحبان کسب و کار را بالقوه به سمت استخدام کارکنان بیشتر هدايت می‌کند.

در عین حال کاهش تقاضانامه، امسال با استخدام قوی‌تر توام شده است.

کارفرمایان در سال جاری، هر ماه به طور متوسط ۲۲۷ هزار شغل ايجاد کرده‌اند، که بيشتر از ميانگين ماهانه ۱۹۴هزار شغل در سال گذشته است. در طول ۱۲ ماه گذشته، آنها ۲ ميليون و ۶۴۰هزار شغل ايجاد کرده‌اند، که از ماه آوريل ۲۰۰۶ تاکنون بهترين رکورد است. نرخ بیکاری ۵ و نه دهم درصد، نسبت به شش سال گذشته اکنون در پائين ترين سطح خود قرار دارد.

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که گزارش روز جمعه وزارت کار آمریکا درباره مشاغل نشان خواهد داد که ۲۳۰هزار شغل جديد در ماه اکتبر ايجاد شده است. انتظار می‌رود نرخ بیکاری ثابت نگاه داشته شود.

آ دِ پِ، شرکت پردازنده حقوق و دستمزد، روز چهارشنبه گفت شرکت‌های آمريکايی در ماه اکتبر ۲۳۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده‌اند. اين بالاترین رقم در چهار ماه گذشته بوده و نشانه آن است که صاحبان سرمايه و شرکتها هنوز هم برغم کند شدن آهنگ رشد اقتصادی در خارج از آمريکا، کماکان تمایل به استخدام دارند. تعداد مشاغل ايجاد شده بيش از ۲۰۰ هزار در ماه، کافی‌است تا در نرخ بيکاری تاثير بگذارد.

با این حال، بهبود در استخدام هنوز باعث بالارفتن دستمزدها نشده است. میانگین دستمزد کمی سریع‌تر از نرخ تورم رشد کرده است. میانگین درآمد سالانه خانوار درحد ۵۴هزار دلار باقی مانده است، که ۴و شش دهم درصد کمتر از درآمد در زمان آغاز رکود اقتصادی در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی است.

XS
SM
MD
LG