لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

ايجاد ۲۰۹ هزار شغل جديد در ماه ژوئيه در آمريکا


به اعتقاد اقتصاددانان، اين تعداد مشاغلی است که لازم است کارفرمايان هر ماه ايجاد کنند تا نرخ بیکاری کاهش پيدا کند.

آخرین گزارش‌ منتشر شده نشان می‌دهد اقتصاد آمريکا در ماه ژوئيه با نرخ ثابتی رشد کرده و ۲۰۹ هزار شغل جديد ايجاد شده است. با اين که دستاوردهای ماه گذشته به قوت سه ماه پيش از آن نبود، اما ژوئيه ششمين ماهی است که در آن بيش از ۲۰۰هزار نفر در آمريکا سر کار رفته‌اند.

به اعتقاد اقتصاددانان، اين تعداد مشاغلی است که لازم است کارفرمايان هر ماه ايجاد کنند تا نرخ بیکاری کاهش پيدا کند. با این حال، با وجود آمار استخدامی در حد انتظار و يا حتی بالاتر از آن، نرخ بیکاری نه تنها کم نشد بلکه کمی افزایش هم یافت.

پس از شروع ضعيفی در آغاز سال جاری، رشد مسلم اقتصادی ایالات متحده در ماه ژوئيه يک ماه ديگر استمرار داشت که نشان دهنده بازگشت سلامت به اقتصاد است.

دولت باراک اوباما رئيس‌جمهوری آمریکا می‌گوید جای تعجب نیست. وی که روز جمعه، ۱۰ مرداد (۱ اوت) در کاخ سفید به اين مناسبت سخنرانی می‌کرد، در ضمن گفت که تصمیم‌های دشواری که او در ابتدای روی کار آمدن گرفته بود، اکنون جواب می‌دهد.

رئيس‌جمهوری ایالات متحده گفت، «طی سال گذشته، ما بيش از هر سال ديگری از ۲۰۰۶ به اين طرف برای مردم کار درست کرده‌ايم. کارفرمايان در طول ۵۳ ماه گذشته مجموعا ۹ ميليون و ۹۰۰ هزار شغل جديد ايجاد کردند. اين طولانی‌ترين کارآفرينی ممتد و پيوسته در تاريخ بخش خصوصی ما است.»

اما این تعداد برای کاهش نرخ بيکاری کافی نبود، چرا که در ژوئيه (۱۰ تير تا ۹ مردادماه) يک دهم درصد به نرخ بيکاری اضافه شد و آن را به ۶و ۲دهم درصد رساند. اقتصاد دانی بنام شون اسنيت، از موسسه برای رقابت اقتصادی، می‌گويد اين لزوما چیز بدی نیست.

او گفت، «مردم نگاه می‌کنند و می‌بينند که شرکت‌ها با سرعت بيشتری در حال استخدام هستند و اين مساله در مورد يافتن شغل به آنها اعتماد به نفس بيشتری می‌دهد. پس دوباره وارد بازار کار می‌شوند و بطور فعال به جستجو می‌پردازند. روی آوردن مردم به جستجوی فعال برای يافتن شغل، تعداد متقاضی را افزايش داده و باعث صعود آمار بيکاری می‌شود.»

آمریکایی‌ها که فعالانه به دنبال کار نمی‌گردند، به عنوان بی‌کار محسوب نمی‌شوند.

اين باعث نزول به اصطلاح «نرخ مشارکت کاری» به پائین‌ترين سطح در ۳۵ سال شده بود. این بدان معناست که میلیون‌ها نفر از آمریکائيان که دنبال کار نمی‌گشتند در سایه‌ها پنهان بودند. به قول شارون پوکستر پروفسور دانشگاه کورنل، اين بويژه در مورد ۳ ميليون و ۲۰۰هزار آمريکايی که در ۲۷ ماه گذشته يا بيشتر بيکار بودند صادق است.

او گفت «درصد بیکارانی که در دراز مدت بيکار بوده‌اند، از زمان رکود بزرگ سال‌های دهه ۱۹۳۰، بزرگترین رقم را تشکيل می‌دهد.»

درحالی که نرخ مشارکت کار کمی افزایش یافته است، اما هنوز به دستمزدهای بزرگتر برای اکثر آمریکایی‌ها تبديل نشده است. بااین‌همه، شاخص‌های کلیدی نشان می‌دهد که، پنج‌سال پس از بحران مالی، بهبود اقتصادی ایالات متحده بالاخره در حال شتاب‌گيری است.

XS
SM
MD
LG