لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

سران آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی در کمپ دیوید؛ بایدن: کشورهای ما قوی‌تر و جهان امن‌تر است


از چپ: روسای جمهوری آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در کمپ دیوید.
از چپ: روسای جمهوری آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در کمپ دیوید.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه در نشست تاریخی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در کمپ دیوید گفت: «همانطور که ما در کنار هم هستیم، کشورهای ما قوی‌تر و جهان امن‌تر است.»

این نشست در شرایطی در ایالت مریلند برگزار می شود که نگرانی‌ها در مورد تهدیدات هسته‌ای مداوم کره شمالی و تحریکات چین در منطقه اقیانوس آرام افزایش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس و به گفته مقامات دولت بایدن، ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی روز جمعه در یک تعهد امنیتی جدید موافقت کردند که در صورت بروز بحران امنیتی یا تهدید در اقیانوس آرام با یکدیگر مشورت کنند.

جزئیات مربوط به تعهد امنیتی جدید سه کشور مبنی بر «وظیفه برای مشورت» زمانی اعلام شد که جو بایدن، روز جمعه از یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در کمپ دیوید استقبال کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، روز جمعه اندکی پیش از آغاز اجلاس سه رهبر به خبرنگاران گفت: «کافی است بگوییم، این یک توافق بزرگ است. یک رویداد تاریخی است و شرایط را برای منطقه هند-اقیانوس آرام شکوفاتر و صلح‌آمیزتر و ایالات متحده قوی‌تر و امن‌تر فراهم می‌کند.»

کیشیدا، پیش از ترک توکیو در روز پنجشنبه، به خبرنگاران گفت که این اجلاس «یک موقعیت تاریخی برای تقویت همکاری استراتژیک سه جانبه» با سئول و واشنگتن خواهد بود.

او گفت: «به عقیده من در شرایطی که محیط امنیتی اطراف ژاپن به طور فزاینده‌ای بدتر می‌شود، برگزاری نشست سران ژاپن، آمریکا و کره جنوبی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند.»

اجلاس سران سه کشور حتی قبل از شروع با انتقاد شدید چین مواجه شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه به خبرنگاران گفت که جامعه بین‌المللی خودش داوری خواهد کرد که چه کسی موجب افزایش تنش‌ها می‌شود.

سالیوان در واکنش به نگرانی‌های چین گفت: «این شراکت به صراحت تشکیل ناتو برای اقیانوس آرام نیست. مشارکت علیه کسی نیست. چشم اندازی از منطقه هند-اقیانوس آرام است که آزاد، باز، امن و شکوفا باشد.»

آسوشیتدپرس به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت بایدن که نخواست نامش فاش شود گفت که سه کشور با توافق مبنی بر «وظیفه برای مشورت» ضمن تاکید بر مرتبط بودن محیط امنیتی سه کشور اذعان می‌کنند که تهدید علیه یکی از آنها تهدید علیه هر سه خواهد بود. او همچنین گفت که سه کشور در مواجهه با تهدید یا بحران، اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند، مشورت خواهند کرد و پیام‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند.

هدف بایدن برای این گردهمایی تشویق دو متحد نزدیک ایالات متحده در آسیا برای تشدید همکاری‌های امنیتی و اقتصادی با یکدیگر است.

ژاپن و کره جنوبی با چالش‌های امنیتی مشترک ناشی از کره شمالی و چین روبرو هستند. هر دو از شتاب در برنامه هسته‌ای و آزمایش‌های موشک بالستیک کره شمالی و تحریکات نظامی چین در نزدیکی تایوان، نگرانند.

XS
SM
MD
LG