لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

هدف‌گذاری روسیه و کره شمالی برای همکاری نظامی تمام‌عیار


کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی بر افزایش تقویت همکاری «تاکتیکی و استراتژیک» با روسیه، در دفاع و امنیت ملی تاکید دارد. از زمان تجاوز روسیه و جنگ اوکراین، روسیه و کره‌شمالی ـ که هردو با انزوا و تحریم‌های غرب مواجه شده‌اند ـ در حال تقویت همکاری‌های خود به ویژه در بخش نظامی هستند.

به گزارش صدای آمریکا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در پیام تبریکی به کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی به مناسبت روز آزادی ملی، با اشاره به «پیشینه‌های تاریخی»، بر «همکاری زمان جنگ» تاکید کرد.

پس از سفر اخیر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به پیونگ‌یانگ ـ جایی که او درباره اتحاد با همتای کره شمالی خود گفت‌وگو کرد ـ این همکاری‌های نظامی افزایش یافته است.

از سوی دیگر ایالات متحده «گمانه‌زنی» می‌کند که سفر وزیر دفاع روسیه با هدف «تامین جنگ‌افزار» برای نیروهای روسی درگیر در درگیری اوکراین انجام شده است.

پیش‌تر نیز کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در بازدید از کارخانه‌های مهم مهمات‌سازی این کشور دستور «افزایش چشمگیر» تولید موشک و سایر تسلیحات را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری مرکزی کره شمالی اعلام کرد، کیم جونگ اون، در آستانه رزمایش مشترک ایالات متحده و کره‌جنوبی، علاوه بر کارخانه‌های تولید سکوهای پرتاب متحرک، خودروهای زرهی و گلوله‌های توپخانه، از یک مرکز تولید «موشک‌های تاکتیکی» نیز بازدید کرد و خواستار «افزایش چشمگیر» ظرفیت تولید این مرکز شد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گفت: کیم جونگ اون، هدف از «افزایش چشمگیر ظرفیت تولید موشک» را برآورده کردن نیازهای واحدهای نظامی عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG