لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

غول ساختمانی چین اعلام ورشکستگی کرد


تصویری از آرم شرکن «چاینا اورگرند»
تصویری از آرم شرکن «چاینا اورگرند»

«چاینا اورگرند» به عنوان شرکتی «به‌ شدت بدهکار» با ۳۳۰ میلیارد دلار بدهی و نمادی از بحران بازار ساختمان چین، ورشکستگی خود را به دادگاه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعلام ورشکستگی چاینا اورگرند با هدف محافظت از خود و شرکت وابسته به هولدینگ «تیانجی»، انجام گرفته است.

بر اساس این گزارش، اعلام ورشکستگی چاینا اورگرند، گمانه‌زنی‌ها را در این مورد که مشکلات بخش ساختمان چین، می‌تواند بر رشد اقتصادی جهان تاثیر منفی بگذارد، تقویت می‌کند.

رویترز افزود: سرمایه‌گذاران نگران هستند که تاثیرات بحران مالی این شرکت بزرگ ساختمانی چین به بخش‌های دیگر نیز سرایت کند.

همزمان، به دنبال مجموعه‌ای از ناتوانی شرکت چاینا اورگرند در پرداخت بدهی‌ ۳۳۰ میلیارد دلاری که منجر به بحران خانه‌های نیمه‌کاره در سراسر چین شد، پرونده ورشکستگی برای این شرکت تشکیل شد.

همچنین بحران مالی این شرکت بزرگ ساختمانی چین به نام «چاینا اورگرند» که در زمینه املاک فعالیت دارد، با سرایت به بخش‌های دیگر، بهای سهام در بسیاری از کشورهای جهان را نیز با سقوط مواجه کرده است.

پیشتر کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، گفته بود: «در شرایطی که فعالیت موتورهای اصلی رشد جهانی، یعنی ایالات متحده، اروپا، و چین «رو به تضعیف» است، سال ٢٠٢٣ برای بیشتر اقتصادهای جهان، سال سختی خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG