لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

چین سفر کوتاه معاون رئیس‌جمهوری تایوان به ایالات متحده را محکوم کرد


ویلیام لای، معاون رئیس‌جمهوری تایوان
ویلیام لای، معاون رئیس‌جمهوری تایوان

وزارت خارجه چین، روز یکشنبه ۲۲ مرداد، سفر کوتاه ویلیام لای، معاون رئیس‌جمهوری تایوان به ایالات متحده را محکوم کرد و گفت او جدایی‌طلب و «مشکل‌ساز» است و «پکن برای حفاظت از حاکمیت خود گام‌های محکمی» برمی‌دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویلیام لای، نامزد پیشتاز ریاست جمهوری آتی تایوان در انتخابات ماه ژانویه، اواخر روز شنبه در مسیر سفر به پاراگوئه برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌ جمهوری آن کشور، در آمریکا توقف کرد.

اندکی پس از رسیدن ویلیام لای، معاون رئیس‌جمهوری تایوان به نیویورک، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که با هرگونه سفر «جدایی طلبان استقلال تایوان» به ایالات متحده مخالف است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «ویلیام لای سرسختانه به موضع جدایی طلبانه استقلال تایوان پایبند بوده و همیشه مشکل ساز است.»

در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرده است: «چین تحولات را از نزدیک دنبال می‌کند و برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود اقدامات قاطع و جدی اتخاذ خواهد کرد.»

چین که تایوان را به عنوان جزئی از قلمرو خود می‌داند، سفر معاون رئیس‌جمهوری تایوان را به شدت محکوم کرده است. این سفر در راه بازگشت به تایپه شامل توقف دیگری در سانفرانسیسکو خواهد بود.

پکن می‌گوید، تایوان «هسته اصلی منافع چین» است و حقایق بارها نشان داده‌اند که دلیل افزایش تنش‌ها در تنگه تایوان، «تلاش تایوان برای استقلال با تکیه بر ایالات متحده» است.

چین در واقع تایوان را به عنوان یکی از استان‌های خود می‌داند و تاکید دارد که سرانجام در صورت لزوم، آن را با استفاده از زور پس گرفته و به قلمرو تحت حاکمیت خود بازمی‌گرداند.

بنابراین پکن با هرگونه تماس دیپلماتیک بین این جزیره خودمختار و کشورهای خارجی مخالف است و هر نشست و گفتگویی را میان تایپه و سایر دولت‌ها به شدت محکوم می‌کند.

XS
SM
MD
LG