لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

آمریکا یک فرد و چند نهاد مرتبط با برنامه تسلیحاتی کره شمالی را تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا روز جمعه تحریم‌هایی را علیه دو بانک روسیه‌ای، و یک شرکت و یک فرد اهل کره شمالی به دلیل پشتیبانی‌شان از برنامه تسلیحات کشتار جمعی پیونگ‌یانگ وضع کرد.

این اقدام آمریکا تنها یک روز پس از وتوی قطعنامه وضع تحریم‌های بیشتر علیه برنامه موشک‌های بالستیک کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط روسیه و چین انجام می‌شود.

قطعنامه مذکور در حالی توسط روسیه و چین وتو شد که به گفته آمریکا، پیونگ‌یانگ طی سال جاری میلادی شش آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما انجام داده و در حال آماده‌سازی برای انجام نخستین آزمایش هسته‌ای خود از سال ٢٠١٧ است.

بنا بر بیانیه وزارت خزانه‌داری، شرکت تجاری «ایر کوریو» و همچنین دو بانک «خاور دور» و «اسپاتنیک» روسیه به دلیل مشارکت در تهیه تدارکات و ایجاد درآمد برای سازمان‌های کره شمالی هدف تحریم‌های واشنگتن قرار گرفته‌اند.

بر اساس این بیانیه، همچنین فردی با هویت جونگ یونگ نام، نماینده ساکن بلاروس سازمانی وابسته به آکادمی دوم علوم طبیعی کره شمالی، که به گفته واشنگتن از سازمان‌های مرتبط با توسعه موشک‌های بالستیک کره شمالی حمایت می‌کند، تحریم شده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در این ارتباط گفت: «ایالات متحده به اجرا و عملی‌کردن تحریم‌های کنونی ادامه خواهد داد و در عین حال از کره شمالی می‌خواهد به مسیر دیپلماستیک باز گردد و دست از پیگیری [برنامه‌های] سلاح‌های کشتار جمعی و موشک‌های بالستیک بردارد.»

چین از آمریکا خواسته است با انجام اقداماتی از جمله رفع برخی از تحریم‌های یک‌جانبه، پیونگ‌یانگ را به بازگشت به مذاکرات تشویق کند. آمریکا در مقابل می‌گوید کره شمالی نباید برای رفتارهایش پاداش نیز بگیرد.

XS
SM
MD
LG