لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

کره شمالی در مورد استفاده «پیشگیرانه» از تسلیحات هسته‌ای هشدار داد


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، هشدار داد اگر کشورش تهدید شود ممکن است به شیوه‌ای «پیشگیرانه» از تسلیحات هسته‌ای خود استفاده کند.

وی در جمع مقامات بلندپایه ارتش با تاکید بر تداوم توسعه تسلیحات هسته‌ای گفت پیونگ‌یانگ با این اقدام قادر خواهد بود تمامی تلاش‌های خطرناک و تهدیدها علیه خود را به شیوه‌ای پیشگیرانه و به طور کامل خنثی کند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز شنبه بدون اشاره به زمان این دیدار گزارش داد کیم جونگ اون مقامات ارتش را به دلیل تلاش‌هایشان در جریان رژه نظامی دوشنبه گذشته ستوده است.

رژه روز دوشنبه به دنبال زنجیره‌ای از آزمایش‌های موشکی برگزار شد که نشان از تمایل کیم جونگ اون برای وادار کردن واشنگتن به پذیرش کره شمالی به عنوان یک قدرت هسته‌ای و رفع تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده علیه این کشور دارد.

در جریان این رژه نظامی، کره شمالی بزرگ‌ترین موشک‌های خود از جمله موشک‌های بین‌قاره‌ای بالستیک را به نمایش گذاشت که قادر هستند نقاطی در داخل خاک آمریکا را هدف قرار دهند. در این رژه همچنین انواع موشک‌های کوتاه‌برد و سوخت‌جامد که قادر به پرتاب از وسایل نقلیه و زیردریایی هستند و تهدید فزاینده‌ای علیه کره جنوبی و ژاپن به شمار می‌روند، به نمایش گذاشته شدند.

کره شمالی تاکنون ١٣ دور آزمایش موشکی را در سال جدید میلادی انجام داده است. در یکی از این آزمایش‌ها، یک موشک بالستیک قاره‌پیما پرتاب شد که از سال ٢٠١٧ بی‌سابقه بوده است.

به نظر می‌رسد کیم جونگ اون با بهره‌گیری از دودستگی جاری در شورای امنیت سازمان ملل بر سر تهاجم روسیه به اوکراین، به توسعه برنامه موشکی و هسته‌ای خود ادامه خواهد داد.

مذاکرات هسته‌ای میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ از سال ٢٠١٩ و به دلیل عدم توافق بر سر کاهش تحریم‌های تحت رهبری آمریکا در قبال آغاز قدم‌های خلع‌سلاح کره شمالی متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG