لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۶

روسای جمهوری آمریکا و کره‌جنوبی بر مقابله راهبردی با کره‌شمالی تاکید کردند


جو بایدن (چپ) و یون سوک-یئول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سئول. ٢١ مه ٢٠٢٢
جو بایدن (چپ) و یون سوک-یئول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سئول. ٢١ مه ٢٠٢٢

واشنگتن و سئول توافق کردند تا از همه توان خود برای بازدارندگی پیونگ‌یانگ بهره ببردند. این موضوع در دیدار جو بایدن و یون سوک-یئول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی در روز شنبه در سئول مطرح شد.

آنها همچنین توافق کردند که رزمایش‌های نظامی مشترک و بزرگ‌تری برگزار کنند.

استقرار تسلیحات بیشتر از سوی آمریکا در صورت لزوم و همچنین پیشنهاد ارائه واکسن‌های کووید-١٩ و ملاقات احتمالی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، از دیگر موارد مورد توافق رهبران آمریکا و کره جنوبی بود.

به گفته آنها، اتحاد چند دهه‌ای واشنگتن و سئول باید نه تنها در برابر تهدیدهای کره شمالی بلکه با هدف حفظ حوزه اقیانوس هند و آرام به عنوان منطقه‌ای «آزاد و باز» و همچنین حفاظت از زنجیره عرضه جهانی توسعه یابد.

دیدار جو بایدن و یون سوک-یئول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی، و هیئت‌های همراه‌شان در سئول، کره جنوبی. ٢١ مه ٢٠٢٢
دیدار جو بایدن و یون سوک-یئول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی، و هیئت‌های همراه‌شان در سئول، کره جنوبی. ٢١ مه ٢٠٢٢

آقای یون که تنها ١١ روز از مراسم تحلیفش می‌گذرد، به دنبال تضمین‌های بیشتری از سوی واشنگتن است که بر اساس آنها ایالات متحده بتواند قدرت بازدارندگی سئول در برابر تهدیدات همسایه شمالی را افزایش دهد.

جو بایدن در بیانیه‌ای مشترک با همتایش، بر تعهد آمریکا به دفاع از کره جنوبی با تسلیحات هسته‌ای، در صورت لزوم، تاکید کرد.

بر اساس این بیانیه واشنگتن همچنین قول داده در صورت لزوم «دارایی‌های راهبردی» از جمله هواپیماهای بمب‌افکن دوربرد، زیردریایی‌های موشکی، یا ناوهای هواپیمابر را به منظور بازدارندگی علیه کره شمالی، در منطقه مستقر کند.

دو رهبر همچنین ضمن تاکید بر تعهدشان به عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، برای توسعه و به‌کارگیری دیپلماسی اعلام آمادگی کردند.

جو بایدن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتایش گفت واشنگتن پیشنهاد ارائه واکسن کووید-١٩ را به کره شمالی و چین را نیز داده است.

کره شمالی روز شنبه و برای پنجمین روز اعلام کرد بیش از ٢٠٠ هزار بیمار جدید از تب رنج می‌برند اما این کشور ظرفیت آنچنانی در زمینه ارائه واکسن یا درمان مدرن این همه‌گیری ندارد.

کره جنوبی از قدیمی‌ترین متحدان ایالات متحده در شرق آسیا است و قدمت روابط دو کشور به جنگ کره در خلال سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ بازمی‌گردد.

XS
SM
MD
LG