لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

پیام کوتاه جو بایدن به رهبر کره‌شمالی: سلام


جو بایدن.
جو بایدن.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز یکشنبه قبل از ترک کره‌جنوبی و عزیمت به ژاپن، پیامی ساده و کوتاه برای کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، فرستاد: سلام.

آقای بایدن گفت نسبت به آزمایش‌های موشکی کره شمالی «نگران» نیست اما افزود برای مقابله با هر اقدام پیونگ‌یانگ آماده است.

کره شمالی آزمایش موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای خود را از سر گرفته و اکنون در تدارک آزمایش موشکی جدیدی است.

روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با همتای کره‌ای خود با اجرای رزمایش‌های نظامی بزرگ‌تر و در صورت لزوم استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا در واکنش به آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی موافقت کرد.

وی روز شنبه گفت کره شمالی به پیشنهادات آمریکا از جمله پیشنهاد واکسن‌های کووید-١٩ پاسخی نداده و اشاره کرد اگر دریابد ملاقات وی با کیم جونگ اون به پیشرفتی جدی منجر شود، حاضر است این کار را انجام دهد.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت بایدن گزارش داده که عدم تمایل کره شمالی به پاسخ دادن به پیشنهاد بایدن تا حدودی به دلیل محدودیت‌های کووید-١٩ است.

پیونگ‌یانگ می‌گوید پیشنهادات آمریکا صادقانه نیست زیرا واشنگتن «سیاست‌های خصمانه» همانند رزمایش‌های نظامی و تحریم‌ها را همچنان دنبال می‌کند.

این مقام ارشد کاخ سفید در پاسخ به پرسشی پیرامون آمادگی بایدن برای برداشتن گام‌هایی مشخص جهت برون‌رفت از بن‌بست جاری گفت دولت بایدن به دنبال تعاملی جدی است نه ژست‌های بزرگ.

جو بایدن در ادامه تور منطقه‌ای خود از ژاپن، هند، و استرالیا یعنی اعضای گروه «کواد» دیدار می‌کند تا راه‌های مقابله با نفوذ چین را به بحث و گفت‌وگو بگذارد.

XS
SM
MD
LG