لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

آمریکا شماری از اعضای گروه نیابتی جمهوری اسلامی در عراق را تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری آمریکا. آرشیو
وزارت خزانه‌داری آمریکا. آرشیو

ایالات متحده روز جمعه ۲۶ آبان یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پنج عضو کتائب حزب‌الله عراق، از گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی، را به اتهام دست‌داشتن در حمله‌های اخیر به نیروهای آمریکا و هم‌پیمانانش در عراق و سوریه تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال تشدید درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس در هفته‌های اخیر، دست‌کم ۵۸ حمله علیه نیروهای آمریکا و ائتلاف انجام شده است و طی آن دست‌کم ۵۹ نیروی آمریکایی زخمی شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تحریم‌هایی علیه پنج فرد وابسته به کتائب حزب‌الله و همچنین یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نام مجتبی جهاندوست وضع کرده است. گروه مزبور در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری، مجتبی جهاندوست سفر اعضای کتائب حزب‌الله به ایران و آموزش آنها در ایران را تسهیل می‌کند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، تحریم‌های روز جمعه را «پیامی به کتائب حزب‌الله و همه گروه‌های مورد حمایت ایران» خواند که طبق آن ایالات متحده از تمامی اقدامات در دسترس برای پاسخگوکردن بازیگرانی که در پی سوءاستفاده از وضعیت در غزه به سود خود هستند، استفاده می‌کند.

این مقام آمریکایی افزود: «کاملا به امنیت و ثبات در خاورمیانه متعهد و در تلاش‌های خود برای برهم‌زدن این فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ثابت‌قدم هستیم.»

به موجب تحریم‌های روز جمعه، دارایی‌های این افراد در ایالات متحده مسدود و هرگونه معامله شهروندان آمریکایی با آنها ممنوع می‌شود. همچنین افرادی که با تحریم‌شدگان روز جمعه معامله کنند، با خطر تحریم از سوی دولت آمریکا مواجه می‌شوند.

به گزارش رویترز، ایالات متحده در سوریه ۹۰۰ سرباز و در عراق ۲۵۰۰ سرباز دارد که نیروهای محلی را در زمینه جلوگیری از احیای داعش کمک می‌کنند.

این نگرانی وجود دارد که درگیری‌های اسرائیل و حماس در غزه به کل منطقه گسترش یابد و سربازان آمریکایی مستقر در پایگاه‌های ایالات متحده در منطقه هدف حمله گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرند.

به همین خاطر، آمریکا طی هفته‌های اخیر حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کرده و برای مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش دو ناوهواپیمابر در آب‌های منطقه مستقر کرده است.

XS
SM
MD
LG