لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

گروه‌های تحت حمایت تهران برای تشدید حملات علیه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه برنامه‌ریزی می‌کنند


شبه نظامیان کتائب حزب الله عراق که از گروه های نیابتی جمهوری اسلامی به شمار می رود
شبه نظامیان کتائب حزب الله عراق که از گروه های نیابتی جمهوری اسلامی به شمار می رود
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» روز دوشنبه اول آبان، به نقل از چند مقام وزارت وزارت خارجه و دفاع آمریکا نوشت که ایالات متحده اطلاعاتی در دست دارد که نشان دهنده برنامه‌ریزی گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت تهران برای تشدید حملات علیه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه است.
بر اساس این گزارش، یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت که چشم‌انداز تشدید قابل توجه تنش‌ها علیه نیروهای آمریکایی در کوتاه‌مدت وجود دارد و اشاره کرد که سر نخ به ایران بازمی گردد.
این مقام آمریکایی که سی‌ان‌ان به نامش اشاره نکرد، افزود: «ایران به شبه نظامیان و نیروهای نیابتی خود در منطقه کمک مالی، تسلیحانی و آموزشی می دهد.»
او تاکید کرد که آمریکا برای وضعیت پیش رو و از جمله پاسخ گویی قاطع آماده می‌شود.
در این ارتباط، پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: اگرچه واشنگتن اطلاعاتی در دسترس ندارد که نشان دهد دولت ایران «به صراحت دستور» حملات روزهای گذشته به نیروهای آمریکایی را داده باشد، اما گروه‌های مسئول این حملات، تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

طی حملات روزهای گذشته به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق و سوریه، چند سرباز آمریکایی زخمی شدند و یک پیمانکار آمریکایی در حین فرار به دلیل هشدار اشتباه در پایگاه هوایی «عین الاسد» در عراق بر اثر حمله قلبی جان باخت.

سخنگوی پنتاگون گفت: «با توجه به اینکه ایران از آنها حمایت می‌کند، در نهایت، ایران را پاسخگو می‌دانیم.»

او افزود که پایگاه التنف در سوریه بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی هدف حمله دو پهپاد قرار گرفت که از سوی نیروهای آمریکایی ساقط شدند و این حمله تلفاتی در بر نداشت.

از جمله گروه های شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، می توان به حماس، جهاد اسلامی فلسطین، حزب الله لبنان، حوثی های یمن و نیز گروه های شبه نظامی در عراق مانند کتائب حزب الله اشاره کرد. این حمایت ها از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران انجام می شود. با این حال، تهران حمایت های مالی و نظامی از گروه های نیابتی خود را رد می کند.
در این ارتباط، گروه‌های شبه‌نظامی در سالیان قبل، حملات راکتی و اخیرا با پهپاد به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حمله کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، اما آمریکا اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد با ادامه جنگ بین اسرائیل و حماس، عملیات این گروه‌های شبه نظامی می توانند تشدید شود.
یک مقام آمریکایی در خاورمیانه به سی‌ان‌ان گفت: «چراغ‌های قرمز در همه جا به چشم می خورند».
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، روز دوشنبه با اشاره به این که «ارتباط بسیار مستقیمی بین این گروه ها و سپاه پاسداران» وجود دارد، گفت که آمریکا شدیدا نگران احتمال تشدید قابل توجه این حملات در روزهای آینده است.

در این ارتباط، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت که ایالات متحده و شرکایش سیاست یکسانی در ارسال یک پیام آشکار به ایران دارند. این که نباید به دنبال سوء استفاده از وضعیت باشد و به دنبال سوء استفاده از آن نباشد.

او تاکید کرد که «اگر تهران این کار را انجام دهد، ممکن است عواقب بسیار بدی داشته باشد». این فقط یک پیام ایالات متحده نیست. این یک پیام مشترک است.»

XS
SM
MD
LG