لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

رئیس‌جمهوری اسرائیل در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند


اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل.
اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل ۱۹ ژوئیه ( اواخر تیرماه) در نشست مشترک کنگره ایالات متحده به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل دولت اسرائیل و تاکید مجدد بر روابط ویژه بین دو کشور سخنرانی خواهد کرد.

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «وقتی آمریکا و اسرائیل با هم همکاری کنند، جهان وضعیت بهتری دارد. یازده دقیقه پس از اعلام استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸، ایالات متحده اولین کشوری بود که دولت اسرائیل را به رسمیت شناخت و امروز، ما همچنان به تقویت پیوند ناگسستنی بین دو دموکراسی خود ادامه می دهیم.»

مک‌کارتی در ماه مه در پارلمان اسرائیل، کنست، سخنرانی کرد. این اولین بار در ۲۵ سال گذشته بود که یک رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کنست اسرائیل سخنرانی می‌کرد.

کوین مک‌کارتی جمهوریخواه، در سخنرانی خود در کنست، جمهوری اسلامی ایران را ریشه عمده ناآرامی، خشونت، و بی‌ثباتی در منطقه دانست و گفت «رژیم» ایران عامل اصلی تهدیدها علیه صلح در خاورمیانه است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سه بار در کنگره آمریکا سخنرانی کرده است که آخرین مورد در سال ۲۰۱۵ بود که رهبران جمهوریخواه از او برای ایراد سخنرانی علیه توافق هسته‌ای با ایران (برجام) دعوت کردند.

در مراسمی که در اوایل ماه جاری توسط سفارت اسرائیل در آمریکا برگزار شد، هرتزوگ در پیامی ویدئویی به شرکت کنندگان از جمله کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت که مشتاقانه منتظر دیدار از کاخ سفید است.

چاک شومر، دمکرات و رهبر اکثریت سنا و نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا سال گذشته از هرتزوگ برای سخنرانی در کنگره دعوت کرده بودند و شومر طی یک دیدار در فوریه با هرتزوگ در اسرائیل گفت گه هرتزوگ «همواره یک رهبر بزرگ بوده و به ویژه اکنون در این زمان تاثیرگذار است.»

شومر گفت: «دعوت از او برای سخنرانی در نشست مشترک کنگره گواهی بر چندین دهه حمایت دو حزبی و دو مجلس ایالات متحده از اسرائیل است که فراتر از سیاست حزبی است و من مشتاقانه منتظر استقبال از او در کنگره هستم.»

XS
SM
MD
LG