لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

وزیر خارجه اسرائیل: رژیم ایران یک سرطان است و تهدیدی برای همه استالی کوهن وزیر خارجه اسرائیل
الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل

الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل می‌گوید رژیم ایران مانند سرطان است و در هرکجا که حضور داشته، آسیب زده است.

آقای کوهن در یادداشتی که در نشریه تلگراف چاپ لندن نوشت فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی به خاورمیانه، آسیا، اروپا و آمریکا کشیده شده است. به نوشته او، «رژیم ایران» جهان را به جای خطرناک‌تری تبدیل کرده است.

او همچنین نوشت که جمهوری اسلامی در داخل کشور هم در حال نقض سیستماتیک حقوق بشر است. به گفته او، اگر جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای دست یابد، این رژیم ابزاری برای ارتکاب جنایات وحشتناک خواهد داشت.

در بخش دیگری از یادداشت، الی کوهن پیشنهاد کرده که موضع قاطع بین المللی علیه حکومت ایران، همچنین توام با فشار اقتصادی و سیاسی به همراه تهدید نظامی می‌تواند سیاست جمهوری اسلامی را در خارج از کشور و داخل تغییر دهد.

این مقام اسرائیلی در پایان یادداشت خود خواستار «پایان بی توجهی» جامعه جهانی شده و خواستار اقدام علیه جمهوری اسلامی شد.

حکومت جمهوری اسلامی صراحتا از نابودی اسرائیل می‌گوید و بارها علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از نزدیک بودن رفتن اسرائیل گفته است. مقامات اسرائیل هم در یک دهه گذشته بارها نسبت به دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای هشدار داده اند و آن را تهدیدی علیه خود می‌دانند.

ایران و اسرائیل در سالهای اخیر شاهد تنش‌های نظامی هستند.

در سالهای گذشته گروه های فلسطینی مثل حماس و لبنانی مثل حزب الله که از سوی آمریکا و برخی کشورهای غربی، گروه تروریستی شناخته می‌شوند، مورد حمایت همه‌جانبه جمهوری اسلامی قرار دارند. آنها علیه اسرائیل عملیات نظامی دارند.

در مقابل، اسرائیل هم تاکنون اقداماتی علیه نیروهای نظامی سپاه در سوریه و جنوب لبنان داشته است.

در یکسال اخیر در مواردی مثل انفجار در مراکز نظامی و موشکی تهران و اصفهان، ضمنی از نقش اسرائیل گفته شده است.

XS
SM
MD
LG