لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۱

مقام کاخ سفید: اسرائیل باید به اشغال کرانه باختری پایان دهد


مقام کاخ سفید: اسرائیل باید به اشغال کرانه باختری پایان دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

دنیس مک دانو رئیس دفتر باراک اوباما

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بخاطر اظهاراتی که شب قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی هفدهم مارس بیان کرد و موجب رنجش اسرائیلی‌های عرب تبار شده بود، پوزش خواست.

آقای نتانیاهو در مبارزات انتخاباتی خود همچنین گفته بود تا زمانی که رهبری اسرائیل را در دست داشته باشد، اجازه نخواهد داد یک کشور مستقل فلسطینی شکل بگیرد. اما وی پس از پیروزی در انتخابات، این موضع خود را تعدیل کرد.

تغییر موضع نخست وزیر اسرائیل، دست کم برای یکی از مقامات کاخ سفید کافی نبوده است. یکی از مشاوران باراک اوباما روز دوشنبه در واشنگتن گفت اسرائیل باید به اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن پایان بدهد.

دنیس مک دانو رئیس دفتر رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است کاخ سفید به هیچ وجه نمی‌تواند اظهارات بنیامین نتانیاهو مبنی بر وعده جلوگیری از شکل‌گیری یک کشور مستقل فلسطینی را نادیده بگیرد.

آقای مک دانو روز دوشنبه در جمع گروهی از منتقدان نتانیاهو، موسوم به «جی استریت»، تاکید کرد که گزینه همزیستی یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، بهترین امید کاخ سفید برای صلح خاورمیانه است.

وی همچنین گفت پایبندی ایالات متحده به گزینه موسوم به دو کشور یکی از ارکان سیاست خارجی آمریکا و اهداف رؤسای جمهوری، صرف نظر از جمهوریخواه یا دموکرات بودن آنها را تشکیل می‌دهد و خواهد داد، چون تنها راه تضمین امنیت اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی و دموکراتیک است.

رئیس دفتر باراک اوباما همچنین بر مخالفت دیرینه کاخ سفید با ادامه شهرک سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی تاکید کرد و آن را برای گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها مضر خواند.

اما این فقط وعده جلوگیری از تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی بنیامین نتانیاهو نبود که سبب خشم و واکنش محافل سیاسی و اجتماعی شد.

آقای نتانیاهو پیش از انتخابات پارلمانی اخیر در تلاش برای کسب رای اظهاراتی عنوان کرد که توهین به اقلیت عرب تبار اسرائیلی تلقی می‌شد.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه بخاطر بیان آن اظهارات پوزش خواست و گفت «می‌دانم که اظهار نظرهایم در هفته پیش موجب رنجش شماری از شهروندان اسرائیلی و اعضای جامعه اسرائیل- عرب شد. من هرگز چنان قصدی نداشتم. از این بابت پوزش خواهی می‌کنم.»

وی در ادامه افزود «تلاش‌های من در مقام نخست وزیر شامل سرمایه گذاری‌های مهم در جوامع اقلیتی کشور درست عکس این را نشان می‌دهد. ضمن این که هیچ موجودیت خارجی نباید در روند دموکراتیک اسرائیل مداخله کند. من خود را نخست وزیر همه و تک تک شهروندان می‌دانم، بدون پیش داوری درباره دین، قومیت یا جنسیت. من یکایک شهروندان را شریک خود در ساختن کشور امن‌تر و مرفه‌تر اسرائیل و کشوری که منافع و نیازهای تمامی شهروندان را تامین می‌کند، می‌دانم.»

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی ۱۷ مارس (۲۶ اسفند ماه) اسرائیل، در رقابت با ائتلاف چپ میانه موسوم به «اتحاد صهیونیست» به رهبری اسحاق هرتزوگ به پیروزی رسید.

نخست وزیر اسرائیل همچنین درباره رویکرد دولت باراک اوباما در قبال پرونده هسته‌ای یاران و گفتگو با تهرا ن برای یافتن یک توافق جامع، مخالف است و این موضوع نیز از دیگر مواردی است که موجب تیره شدن روابط دو دولت شده است.

XS
SM
MD
LG