لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

انتقاد از مواضع نتانیاهو، واکنش کاخ سفید به پیروزی او در انتخابات


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا

ساعاتی پس از انتشار خبر پیروزی حزب بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل، کاخ سفید آمریکا بدون اشاره به نتیجه انتخابات روز سه شنبه، از اظهارات نخست وزیر اسرائیل در روز قبل از برگزاری انتخابات، انتقاد کرد و آن را «مایه نگرانی» دانست.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه ضمن انتقاد از مخالفت نتانیاهو با تشکیل دولت مستقل فلسطینی، گفت این اظهارات نخست وزیر اسرائیل مایه نگرانی دولت آمریکا است، زیرا در نهایت به تفرقه بیشتر منجر خواهد شد.

این موضع کاخ سفید ساعاتی پس از آن بیان شد که بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اسرائیل که روز گذشته برگزار شد، حزب حاکم لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر کنونی آن کشور، پیروز انتخابات اعلام شد.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه و یک روز پیش از برگزاری انتخابات، همچنین گفت احزاب و گروه‌های مخالف او، عرب‌های اسرائیل را گروه گروه به پای صندوق‌های رای می‌آورند تا نتیجه رای گیری را به نفع خود تغییر دهند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، آقای نتانیاهو در مبارزات انتخاباتی خود، بسیار بر مسئله خطر ایران اتمی تمرکز کرده بود، اما روند مبارزات انتخاباتی در آخرین روزها نشان می‌داد که این پیام چندان اهمیتی برای رای دهندگان اسرائیلی نداشت.

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی اینگونه به پیروزی بنیامین نتانیاهو واکنش نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر تنش بین کاخ سفید و رهبری اسرائیل بر سر رویکرد واشنگتن در گفتگوهای جاری با تهران، و تلاش برای دستیابی به یک راه حل مسالمت‌آمیز برای پرونده هسته‌ای ایران، با انتقادهای شدید نتانیاهو روبرو بوده است.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده عصر روز چهارشنبه، درباره تاثیر پیروزی نتانیاهو بر گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران گفت «ما از مدت‌ها قبل با دیدگاه‌های نخست وزیر اسرائیل درباره ایران آشنایی داریم و فکر می‌کنیم این پیروزی تاثیری بر مذاکرات با ایران نداشته و نخواهد داشت.»

حزب محافظه کار لیکود توانست ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را بدست آورد، که بیش از سایر احزاب است. ​جبهه «اتحاد صهیونیست» به رهبری اسحاق هرتزوگ، رقیب اصلی حزب لیکود، ۲۴ کرسی کسب کرد.

آقای نتانیاهو ساعت یک بامداد روز چهارشنبه به هواداران خود در تل آویو گفت «با آن که احتمالش ضعیف به نظر می‌رسید، اما ما پیروزی بزرگی کسب کردیم.»

او همچنین گفت که قصد دارد طی دو یا سه هفته آینده دولت جدید را تشکیل دهد. در صورت موفقیت در تشکیل کابینه، آقای نتانیاهو برای چهارمین بار نخست وزیر اسرائیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG