لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

احتمال ارزيابی مجدد روند صلح خاورميانه در کاخ سفيد


روزنامه واشنگتن تايمز در مقاله ای به نام «برد نتانياهو اوباما را وا می دارد تا استراتژی صلح خاورميانه را از نو ارزيابی کند» نوشته است برد قاطعانه آقای نتانياهو در انتخابات اسرائيل، کاخ سفيد را بر آن داشت تا با دور زدن تعارفات معمول و تبريکات مرسوم، هشداری صادر کند مبنی بر اين‌که وعده نتانياهو در ساعات پايانی مبارزات انتخاباتی درمورد جلوگيری از ايجاد يک دولت مستقل فلسطينی، دولت ايالات متحده را وادار خواهد کرد تا در استراتژی کلی خود درقبال روند صلح خاورميانه تجديد نظر به‌عمل آورد.

نويسنده مقاله در ادامه می‌گويد اگر چه انتخابات منجر به تغییری در کادر بالای رهبری اسرائیل نشد، اما واشنگتن و پایتخت‌های سراسر منطقه به ارزیابی مجدد اثرات اين پيروزی بر روند صلح خاورميانه، مذاکرات هسته ای با ایران و مسائلی دیگر بپردازند. در اين ميان، هشدار کاخ سفيد جسورانه ترين پاسخی است که تاکنون يک قدرت جهانی به پيروزی آقای ناتانياهو داده است.

در هفته‌های پيش از انتخابات اسرائيل، رابطه بنیامین نتانیاهو با دولت باراک اوباما زمانی به پائين‌ترين حد خود رسيد، بطوری که نخست وزير اسرائيل بدون هماهنگی با کاخ سفيد، دعوت جمهوریخواهان کنگره را برای ايراد سخنرانی در مورد ايران قبول کرد.

انتقاد شديد آقای نتانياهو در آن سخنرانی از تلاش دولت اوباما برای رسيدن به توافقی با ايران در مورد برنامه هسته ای تهران، سايه سنگينی بر مناسبات واشنگتن و تل آويو انداخت، که به احتمال زياد ادامه خواهد يافت.

ناظران سياسی اکنون می‌گويند که تنش دیپلماتیک فعلی، به احتمال زیاد در دو سال آخر رياست جمهوری باراک اوباما نیز ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG