لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

نتانیاهو سخنان پیش از انتخابات درمورد دولت فلسطینی را تعدیل کرد


نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه سخنان پیش از برگزاری انتخاباتش در مورد تشکیل دولت مستقل فلسطینی را تعدیل کرد. بنیامین نتانیاهو در مصاحبه ای با شبکه «ام اس ان بی سی» گفت برای درگیری های فلسطینی ها و اسرائیلی ها همچنان خواهان «راه حل پایدار صلح آمیز دو کشوری» است.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در سخنانی گفته بود تا زمانی که رهبر اسرائیل است، کشور فلسطینی تشکیل نخواهد شد و حمایت خود را از راه حل تشکیل دو کشور برای رفع درگیری های فلسطینی ها و اسرائیلی ها پس گرفت.

آقای نتانیاهو همچنین در مصاحبه با «ام اس ان بی سی» گفت سعی نداشته که رای شهروندان عرب اسرائیل را سرکوب کند. نخست وزیر اسرائیل پیش از انتخابات در ویدیویی به حامیان خود هشدار داد که مشارکت بالای اعراب در انتخابات پارلمانی، برتری حزب جناح راست (لیکود) را به خطر می اندازد و از حامیان خود خواست به او در انتخابات کمک کنند.

به گزارش نیویورک تایمز، آقای نتانیاهو در مصاحبه روز پنجشنبه که اولین مصاحبه اش پس از پیروزی حزب لیکود در انتخابات پارلمانی است، گفت سیاست خود را تغییر نداده است. او گفت «من خواهان راه حل یک کشوری نیستیم، من خواهان راه حل پایدار صلح آمیز دو کشوری هستم اما برای رسیدن به آن راه حل، شرایط باید تغییر کند.» آقای نتانیاهو اضافه کرد: «من در مورد این صحبت می کردم که چه چیزی دست یافتنی است و چه چیزی دست یافتنی نیست. ما باید مذاکرات واقعی با افرادی که متعهد به صلح هستند داشته باشیم.»

آقای نتانیاهو یک روز قبل از انتخابات پارلمانی اسرائیل گفته بود «به نظرم هر کس خواستار تشکیل کشور فلسطینی باشد، و یا قصد دارد که از سرزمین ها عقب نشینی کند، به سادگی بگویم که می خواهد سرزمینی به تروریست های اسلامگرای رادیکال برای حمله به اسرائیل بدهد. این واقعیتی است که ما طی سال های گذشته بوجود آوردیم. آنهایی که این مساله را نمی فهمند سرشان را زیر برف کرده اند.»

ساعاتی پس از انتشار خبر پیروزی حزب بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل، کاخ سفید آمریکا بدون اشاره به نتیجه انتخابات روز سه شنبه، از اظهارات نخست وزیر اسرائیل در روز قبل از برگزاری انتخابات، انتقاد کرد و آن را «مایه نگرانی» دانست.

دولت ایالات متحده پس از انتخابات اسرائیل بار دیگر التزام خود را به راه حل تشکیل دو دولت اسرائیلی و فلسطینی در کنار یکدیگر اعلام کرد. اتحادیه اروپا نیز نسبت به سخنان نتانیاهو ابراز نگرانی کرده بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه ضمن انتقاد از مخالفت نتانیاهو با تشکیل دولت مستقل فلسطینی، گفت این اظهارات در نهایت به تفرقه بیشتر منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG