لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۵

آمریکا در حال بررسی استفاده از قایق‌های بدون‌سرنشین اسرائیلی در عملیاتش در خاورمیانه است


نفتالی بنت (چپ) در جریان دیدار با پادشاه بحرین
نفتالی بنت (چپ) در جریان دیدار با پادشاه بحرین

نیروی دریایی ایالات متحده مشغول بررسی افزودن قایق‌های بدون سرنشین اسرائیلی برای عملیات مشترک در آب‌های خاورمیانه است. چنین اقدامی حضور نظامی اسرائیل پس از عادی‌سازی روابطش با شماری از کشور‌های منطقه را افزایش می‌دهد.

بحرین که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است، میزبان سفر نخست وزیر اسرائیل است. اسرائیل بیست و نهمین کشوری خواهد بود که در مقر ناوگان پنجم دفتر نظامی خواهد داشت و یک نماینده برای این دفتر منصوب خواهد شد.

یک مقام رسمی ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت، این کار برای باز نگه داشتن راه‌های ارتباطی میان اسرائیل و نیروهای دریایی است. اسرائیل هنوز به طور رسمی نماینده خود را منصوب نکرده است.

این مقام رسمی آمریکا گفت مشغول بررسی افزودن چند قایق بدون سرنشین اسرائیلی در جریان تمرین مشترک به همراه پهپادهای هوایی و دریایی ساخت اسرائیل در جریان رزمایش است.

اسرائيل که با میانجی‌گری دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال ۲۰۲۰ روابط خود را با امارات و بحرین عادی کرد، همکاری خود را با کشورهای حاشیه خلیج فارس افزایش داده است.

اسرائیل به شرکای جدید خود در خلیج فارس پیشنهاد همکاری در زمینه دفاع هوایی را داده است، اما مشخص نکرده است که آیا این همکاری، فروش سامانه دفاعی «گنبد آهنین» برای رهگیری راکت‌‌‌های کوتاه‌برد را نیز شامل می‌شود یا نه.

XS
SM
MD
LG