لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

نفتالی بنت پیام سفرش به بحرین را «موضع مشترک در برابر تهدیدات مشترک» خواند


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل، روز دوشنبه وارد منامه پایتخت بحرین شد. این نخستین سفر یک نخست وزیر اسرائيل به بحرین به شمار می‌رود. هر دو کشور نگرانی‌های مشترک درباره جمهوری اسلامی ایران دارند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بنت با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد و نخست وزیر بحرین، دیدار و گفت‌و‌گو می‌کند. رهبران دو کشور در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه، به ویژه در مسائل دیپلماتیک و اقتصادی، از جمله ر عرصه فناوری‌های پیشرفته و نوآوری‌ها را بررسی خواهند کرد.

بنت پیش از پرواز از اسرائيل در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار داشت که امیدوار است این دیدار «پیام حسن نیت ... و موضع مشترک در برابر تهدیدهای مشترک» به همراه داشته باشد.

اسرائيل که با میانجی‌گری دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال ۲۰۲۰ روابط خود را با امارات و بحرین عادی کرد، همکاری خود را با کشورهای حاشیه خلیج فارس افزایش داده است.

اسرائیل به شرکای جدید خود در خلیج فارس پیشنهاد همکاری در زمینه دفاع هوایی را داده است، اما مشخص نکرده است که آیا این همکاری ممکن است شامل فروش سامانه دفاعی «گنبد آهنین» برای رهگیری راکت‌‌‌های دارای برد کوتاه نیز می‌شود یا خیر.

چنین فروشی در گذشته این پرسش را به همراه داشته است که آیا این سامانه‌ها پس از انتقال به کشور دیگری، با دشمنان اسرائیل به اشتراک گذاشته می‌شود یا خیر. همچنین این نگرانی وجود داشته است که فروش آن، صادرات تجهیزات دفاعی ایالات متحده را با چالش تجاری مواجه کند.

اما یک مقام آمریکایی که مایل به افشای نامش نبود به رویترز گفت در واشنگتن برای فروش گنبد آهنین از سوی اسرائيل هیچ مشکلی نمی‌بیند.

این مقام گفت: «علاقه زیادی به گنبد آهنین» در منطقه وجود دارد.

XS
SM
MD
LG