لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

هیئت بلند‌پایه ترکیه به اسرائيل می‌رود؛ تلاش برای ترمیم روابط


رجب طیب اردوغان (راست) و اسحاق هرتزوگ.
رجب طیب اردوغان (راست) و اسحاق هرتزوگ.

وزارت امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که هیئتی از مقامات ارشد این کشور پیش از سفر برنامه‌ریزی‌ شده رئیس جمهوری اسرائیل به آنکارا، به اسرائیل می‌رود.

ترکیه و اسرائيل پس از سال ها خصومت، برای ترمیم روابط تلاش می‌کنند.

وزارت امور خارجه ترکیه گفت که ابراهیم کالین، مشاور ارشد سیاست خارجی رئیس جمهوری ترکیه، و یکی از معاونان وزیر امور خارجه ترکیه به نام سادات اونال، رهبری سفر هیئتی از این کشور به اسرائيل را از ۱۶ تا ۱۷ فوریه برعهده دارند.

ترکیه می‌گوید آنها همچنین با مقامات فلسطینی دیدار می‌کنند.

اسرائیل و ترکیه در سال ۲۰۱۸ سفیران یکدیگر را از کشورهای خود اخراج کردند و روابط‌شان همچنان پرتنش باقی مانده است، اما آنکارا از آن زمان برای ترمیم روابط تیره‌شده خود با چند کشور منطقه گام برداشته است.

آنکارا که از راه حل دو کشوری برای مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها حمایت می‌کند، اشغال کرانه باختری و سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را محکوم کرده است.

اسرائیل نیز از ترکیه خواسته است که از حمایت خود از گروه پیکار‌جوی فلسطینی حماس که غزه را در کنترل دارد، دست بردارد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته است که آنکارا حاضر نیست برای نزدیک‌شدن به اسرائيل، از حمایت از فلسطینی‌ها دست بردارد.

دفتر ریاست جمهوری اسرائیل و وزارت خارجه آن کشور گفتند که سفر هیئت ترکیه‌ای به اسرائيل به منظور هماهنگی برای دیدار برنامه‌ریزی شده اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، از ترکیه و انجام گفت‌و‌گوهایی با مقامات اسرائیلی است.

رسانه‌های ترکیه روز سه شنبه گزارش دادند که هرتزوگ طی روزهای ۹ و ۱۰ مارس به ترکیه خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG