لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

نیویورک تایمز: اوباما تا پایان ضرب الاجل ۹ تیر با نتانیاهو دیدار نمی‌کند


عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - ۹ مهر ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - ۹ مهر ۱۳۹۳

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است تا پایان ماه ژوئن سال جاری، نهم تیر ماه و مهلت تعیین شده برای رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، با نخست وزیر اسرائیل ملاقات حضوری نخواهد داشت.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، آقای اوباما در دیدار با رهبران جامعه یهودیان آمریکا بار دیگر با تاکید بر پایبندی ایالات متحده در حمایت از اسرائیل افزود، با این حال تماس تلفنی بین او و بنیامین نتانیاهو برقرار خواهد بود.

برخی از افراد حاضر در این نشست که نخواستند هویتشان فاش شود، می‌گویند احتمالا دلیل این تصمیم آقای اوباما سخنرانی‌های نتانیاهو در انتقاد از سیاست‌های کاخ سفید، بویژه تلاش برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با تهران، است.

آنها همچنین از رئیس جمهوری آمریکا نقل کرده‌اند که تا پیش از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن برای گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران، کاخ سفید از نخست وزیر اسرائیل برای سفر به آمریکا دعوتی به عمل نخواهد آورد.

جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا سال گذشته از نخست وزیر اسرائیل برای ایراد سخنرانی در نشست مشترک کنگره دعوت کرد. دعوتی که با هماهنگی دولت صورت نگرفته بود و با مخالفت کاخ سفید روبرو شد.

در هر حال، بنیامین نتانیاهو اواسط اسفند ماه سخنرانی جنجال‌برانگیز خود در انتقاد از گفتگوهای جاری اتمی با ایران را ایراد کرد. اوباما در واکنش به آن سخنرانی گفت هیچ مطلب جدیدی در آن وجود نداشت و نخست وزیر اسرائیل گزینه جایگزین عملی ارائه نکرد.

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند و تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) فرصت دارند جزئیات آن را ثبت و به امضا برسانند.

XS
SM
MD
LG